Rýmovník není jenom na rýmu

Pěstujeme si ho v květináčích po celý rok, abychom ho pak uplatnili jen v období nachlazení. A přitom je to škoda. Rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) má totiž mnohem více využití, uplatní se třeba i v kuchyni.

Nejdříve se přesvědčte, že máte doma opravdu ten pravý rýmovník. Ne vše, co voní po mentolu, má totiž i léčivé účinky. Pravý rýmovník má lístky spíše drobnější i tenčí. Jsou-li ty vaše spíše masivní, dužnaté a velké, máte doma jen příjemně vonící pokojovku. Bylinku však ne.

Množství cenný látek uplatníte na mnoha místech

Z cenných látek bychom měli jmenovat zejména karvakrol, thymol, eugenol, chavicol, ethyl salicylát. Právě to jsou ty, které pomáhají při potížích, spojených s chřipkou a nachlazením. Ale umí toho mnohem víc.

Pokud si z rýmovníku připravíte odvar, můžete ho použít k hojení menších ran a odřenin. A pomáhá i při zánětech kloubů a s dalšími obtížemi. Stačí do vlažného odvaru namočit vhodnou textilii a tu přiložit na 15 minut na postižené místo. Stačí 15 minut 3 x denně, ovšem obklad může na místě zůstat i déle. Podle potřeby.

Ale odvar můžete i vypít. Pomůže vám proti úzkosti a špatné náladě. Částečně pomáhá i aromaterapie, při níž několik listů rozemnete mezi prsty a vdechujete jejich specifickou vůni. Ulevuje také od stresu. Takže se vyplatí mít několik lístků v plátěném sáčku v kapse a vytáhnout je vždy, když budete cítit, že je toho na vás v práci už trochu moc.

Rýmovník

Foto: Radek Štěpán

Kašel zmírní šťáva, rýmu zase listy

A když přijde na obávané nachlazení, pak máte hned dvě možnosti, jak rýmovník využít. Pokud máte doma odšťavňovač, smíchejte získanou šťávu s medem a užívejte po lžičkách ve chvíli, kdy trpíte kašlem nebo vás škrábe v krku.

Při rýmě by pak měla stačit inhalace specifické vůně rýmovníku. A to buď z utrženého listu nebo z parní lázně. Pomáhá také, když lístek stočíte do ruličky a strčíte na několik minut do ucpané nosní dírky.

Využití rýmovníku v kuchyni

Ve své domovině, jíž je oblast východní Afriky, je rýmovník citronový (Plectranthus amboinicus) hojně přidáván do pokrmů. Do jisté míry v nich nahrazuje u nás oblíbené oregano nebo třeba tymián. Skvěle se hodí do zeleninových směsí, ale i pod výrazná masa. Doplní zvěřinu, hovězí a jehněčí, naopak k rybám nebo k drůbežímu příliš doporučován není.

Přidává se do likérů k dochucení piva a vína. A někdy se smaží i samostatně a přidává k jídlu jako doplněk pro lepší trávení. A lze ho nasekat čerstvý na pečivo s máslem nebo jinou pomazánkou – podobě jako třeba pažitku nebo petrželku. Jde zkrátka o zajímavý způsob k ozvláštnění vaší domácí kuchyně. Vyplatí se ho vyzkoušet, třeba budete příjemně překvapeni.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)