Řepka aneb zelené hnojení: tipy, jak obohatit půdu na sklizeň v příštím roce

Řepka olejná

Zelené hnojení není žádnou novinkou. Jedná se o starodávný způsob obohacování půdy. Jakmile hospodářům zůstal kousek půdy volný (a měl-li zůstat několik týdnů nevyužití), použili zelené hnojení. K tomuto účelu se používají rostliny, které rostou velice rychle a stihnou tak připravit velké množství zelené hmoty. Ideální období pro zelené hnojení je právě v září, kdy už jsme sklidili a nechystáme se zasít nic nového.

Kde použít zelené hnojení?

Zelené hnojení používáme na místa, kde jsme již sklidili a která nemáme v úmyslu znovu ještě tento rok využít. Obvykle používáme rostliny pro zelené hnojení tam, kde příští rok plánujeme zeleninu náročnou na výživu – což jsou košťáloviny nebo třeba rajčata. Anebo je můžete použít tam, kde tyto rostliny náročné na výživu rostly, poté, co jste je sklidili. Zelené hnojení můžeme použít kdykoli, kdy máme volnou půdu – tedy na jaře, v létě i na podzim.

Řepka

Řepka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak odstranit rostlinu pro zelené hnojení?

Jakmile rostlina vykvete, stačí ji posekat a zarýt do půdy. Pro zvýšení účinku můžete spolu s touto rostlinou zapravit do půdy také hnůj či kompost. Půda tak bude obohacená o organickou hmotu a navíc ji chráníte před vlivem větru i slunce. Rostliny vhodné pro zelené hnojení klíčí rychleji než plevel, proto také potlačují jeho růst. Další výhodou je prokypření půdy, díky poměrně hlubokému kořenovému systému.

Které rostliny můžeme zvolit jako zelené hnojení?

Jednou z nejznámějších rostlin je například řepka. Takových rostlin je ale spousta. Můžete je vybírat podle toho, jaké máte potřeby a čeho chcete na své zahradě dosáhnout. Pokud chcete pěstovat košťáloviny, měly byste se vyhnout takovým rostlinám, jako je řepka nebo hořčice, protože tyto jsou brukvovité. Pro košťáloviny se dobře hodí vikvovité rostliny, jako je jetel, lupina, vikve, bob polní i zahradní, hrachor, ale také pohanka či svazenka.

Svazenka: univerzální zelené hnojení

Svazenka je vůbec nejlepší rostlinou, pokud nevíte, po čem sáhnout. Není totiž příbuzná se žádnou zeleninou, kterou běžně pěstujeme na našich zahradách, a proto vždy poskytne půdě něco nového. Pokud se chcete zbavit háďátek v půdě, zvolte ale měsíček lékařský. Pokud vám zbyla semínka salátu, mangoldu, špenátu nebo fazolí, můžete jako zelené hnojení využít i je.

Řepka olejná: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!