Různé druhy tilandsií: pěstovat je mohou začátečníci i pokročilí

Tilandsie

Tilandsie nebo také kykatka je opravdu zajímavá rostlina. Vyskytuje se v pouštích i tropických deštných lesích, v nížinách i horských oblastech. To jsou dost odlišné podmínky pro život. Navíc je pro tuto rostlinu typické také to, že pro svůj růst nepotřebují zeminu. Kořeny rostliny neslouží pro absorpci živin či vláhy, jako je tomu u většiny ostatních rostlin, ale pouze k zachycení podkladu, na kterém roste. Jedná se nejčastěji o kameny, kůru stromů, kaktusy atd.

Tilandsie provazovkovitá

Tillandsia usneoides je jedním z nejběžnějších a nejznámějších druh. Svým vzhledem tak trochu připomíná vousy starého muže. V údolí řeky Mississippi můžete najít tuto rostlinu viset z větví cypřišů. Tento druh je velice známý tamějším kmenů. Jeden z nich, kmen Caddo, si vypráví příběh o mladém muži, který se zamilovat do dívky. Protože i dívka milovala jeho, opustili spolu kmen a začali žít spolu. Jejich život byl šťastný – toulali se podél břehů jezera. Jednoho dne ale žena onemocněla a zemřela. Manžel ji pohřbil, ale ještě předtím jí odstřihl copánky a pověsil je na větve stromů. Postupem času copánky zešedivěly a šedé prameny stále vlají na větvích.

Tilandsie je epifytní rostliny, která poskytuje tenké výhonky. Ty mohou být dlouhé i několik metrů. Listy jsou široké 1 mm a asi 5 cm dlouhé. Stonky i listy jsou pokryté šupinami, což propůjčuje rostlině šedavý vzhled. Kořeny této rostliny jsou velmi nenápadné, slouží pouze k uchycení rostliny. V létě můžete pozorovat drobné, žlutozelené květy.

Tilandsie

Foto: Pixabay

Tillandsia caput Medusae

Jak už název napovídá, tvar této rostliny připomíná svých vzhledem hlavu bájné Medúzy. Je tvořena hustými a zvláštně zkroucenými listy. Jedná se o velice nápadnou rostlinu, která určuje vzhled nejrůznějších kompozicí. Velice dobře vypadá s kamennými či dřevěnými prvky. Péče o rostlinu může být minimální.

Tillandsia ionantha

Tento druh tilandsie je velice zajímavý jak listy, tak také květy. Listy rostou v růžicích a mají stříbřitou barvu. V létě se rostlina může pochlubit modrofialovými květy, které se později barví do červena. Jakmile odkvetou, rostlina bledne a umírá. Předtím ale vytvoří dceřiné rostliny, které je možné od mateřské rostliny oddělit, jakmile dosáhnout 1,5 až 2 cm.

Tillandsia xerographica

Listy této rostliny jsou na koncích mírně zkroucené. V přírodě je můžete vidět na vrcholcích stromů v suchých lesích Mexika, Salvadoru a Hondurasu. Rostlina patří mezi xerofyty, které umí s vodou hospodařit velmi šetrně. Proto je její pěstování nenáročné. Pokud se rostlině bude dařit, může dorůst až jednoho metru. Listy mohou mít nafialovělou barvu, květy jsou pak zelenožluté. Kvetení trvá asi měsíc. Tuto rostlinu můžete vidět také jakou součást velkých kyticí.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/04/07/tillandsii-tropicheskie-foto-vidy-kompozicii/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!