Rebarboře se daří i v nevyužívaném koutu zahrady a její pěstování není těžké

Nové rostlinky rebarbory jednoduše získáte dělením trsů starších rostlin, které jsou zdravé a dostatečně vzrostlé. Sazenice můžete vysazovat podzim do poloviny října, ale i na jaře. Pokud máte vlhčí půdu, vysazujte je raději na jaře, v druhé polovině března až do začátku dubna. Zabráníte tak vymrznutí mladé rostlinky. V prvním roce pěstování třeba rostlinu chránit před zimou listím nebo rašelinou.

Jak vysazovat rebarboru – tipy zahrádkářů

Před vysazováním prokypřete půdu do hloubky 60 cm a přidejte hnůj, případně kompost. Současně do zásoby přidejte i minerální hnojiva, konkrétně draselné a fosforečné. Dusík zapracujte až na jaře, a to ve třech dávkách. Polovinu na začátku vegetace a druhou ve dvou termínech, v červnu a červenci.

Během vegetace je důležité přihnojování, okopávání a zavlažování. V následujících letech se přidává sklizeň. Stonky se sklízí postupně vylamováním od poloviny dubna až do konce června. Listovou čepel odřízněte ihned po sklizni, aby stopka nezavadla.

Foto: Pixabay

Co jste o rebarboře nejspíš nevěděli

Přestože je rebarbora zdravá, nedoporučuje se lidem trpícím hypokalcémií a křivicí, protože ochuzuje tělo o vápník. Také stimuluje činnost ledvin, trávicího systému, žlučníku a působí tlumivě. A aby toho nebylo málo, kořeny některých druhů rebarbory se používají na výrobu medikamentů.

Při sklizni se vždy na rostlině ponechají přibližně dvě třetiny listů, což zabezpečí tvorbu látek pro budoucí úrodu a objevující se květní stonky třeba ihned odstranit, aby rostlinu zbytečně neoslabovaly. A pamatujte také na to, že stonky se dají uskladnit v chladničce maximálně tři týdny, ovšem jenom s teplotou téměř na bodu mrazu. Jinak vám nevydrží ani zdaleka tak dlouho, jak byste nejspíš chtěli. A to by byla škoda.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://zahradnickakucharka.cz/vite-kdy-sazet-a-presazovat-rebarboru-poradi-jak-na-ni/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)