Atraktivní vodní rostlina do jezírka: Jak na pěstování leknínů

leknín

Pokud máte zahradní jezírko a hledáte vhodnou atraktivní rostlinu, která umocní jeho efekt, zřejmě zkrátka neexistuje nic krásnějšího, než je leknín. Jak na pěstování leknínu? Co rostlina potřebuje? Kdy a jak vysazovat?

Krása na vodní hladině

Nádherné květy leknínu ozdobí vaše jezírko od června do října, ve výjimečných případech začnou kvést už na konci dubna. Zajímavostí je, že se květy otevírají dopoledne a zavírají odpoledne. Kořeny leknínů jsou ukotveny na dně vodního jezírka, zatímco okrasná část, tj. nádherné listy a oslnivé květy plavou na hladině. Puk s květy roste vždy pod vodou. Na vodní hladině se objeví, jakmile je připraven k plnému rozkvětu. Dalo by se říct, že je leknín částečný potápěč, respektive každý jeho květ.

Podmínky pro úspěšný růst

Leknín potřebuje klidnou vodu a dostatek slunce. Letní teploty by neměly klesnout pod 15 až 20 °C. Rostlina rovněž má ráda mírně kyselé pH 5 až 6, neboť v kyselejší vodě se netvoří řasy, díky tomu se leknínu lépe dýchá. Pozor na to, že listy leknínů by neměly pokrýt více než polovinu vodní plochy. Listy nesnáší postřik, proto není vhodné dávat do vodní plochy s lekníny fontánu. Pokud ji přesto chcete, tak ji dejte tak, aby na lekníny vodu nerozprašovala. Jedná se o pravidlo, které platí pro všechny plovoucí vodní rostliny.

Jak správně vysazovat lekníny

Vhodná doba je v období květen až červen, přičemž mladší rostliny se vysazují nejdříve do mělké vody. Až zakoření a vytvoří si nové listy, lze je přesadit do hlubší vody. Sazenice leknínů je třeba pořídit s alespoň 5 zdravými listy, načež musí být už dobře prokořeněné. Rostlinu lze vysadit přímo do jezírka, jakožto nádoby.

Na dno jezírka lekníny vysazujte, pokud je nádrž hlubší více než 60 cm. Výsadba se provádí do vypuštěného jezírka. Hloubka alespoň 60 cm umožní rostlině přezimování venku. Na dno jezírka je nutné dát substrát, do kterého lekníny vysadíte. Vysazené lekníny poté obsypejte kameny, pak napusťte do jezírka vodu. První listy najdete na hladině jezírka už za pár týdnů.

jezírko

Foto: Pixabay

Kdy je nutná výsadba do koše

Tento způsob výsadby je nezbytný v případě mělčího jezírka, kdy se musí lekníny na zimu zazimovat. Ideální je umístění do nádoby s vodou, a to například v bezmrazém sklepě. I když si pořídíte leknín už v plastové nádobě, je lepší ho přesadit do větší nádoby s novým substrátem. Nejlepší jsou nádoby mělčí a širší, popřípadě drátěné koše s hustým děrováním. Co se týče substrátu, volte jílovitou půdu. Tu je třeba umístit s granulovaným hnojivem pro vodní rostliny. Půdu dejte do nádoby, a to pouze do tří čtvrtin, pak vložte sazenici a na závěr nádobu substrátem dosypejte. Zeminu je třeba přitlačit. Nakonec vše obsypte ideálně říčními oblázky, ale použít můžete i štěrk.

Zdroj: ceskestavby.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay