Rozchodnice růžová: pěstujte ohrožený druh na své zahradě

Rozchodnice

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) patří mezi léčivé bylinky. Někdy ji můžeme najít také pod názvem rozchodní růžový (Sedum rosea). Náleží do čeledi tlusticovitých (Crassulaceae). Pro léčivé účinky se využívají zejména kořeny rostliny. I když dnes už o této léčivce tolik nemluvíme, dříve se používala ve velké míře. To také přispělo k tomu, že je na našem území kriticky ohrožená! Poznáme ji podle tlustých listů a květů na vrcholcích listových růžic.

Rozchodnice růžová – účinky

Tato vytrvalá rostlina své druhové jméno získala podle specifické vůni, která připomíná růže. Kořeny obsahují adaptogeny, což jsou látky, které pomáhají organismu, aby se přizpůsobil stresovým situacím. Mohou ovlivnit duševní i tělesné zdraví člověka. Používá se tedy proti stresu, zvyšuje vytrvalost a sílu a vede také k lepším fyzickým i duševním výkonům. Vzhledem k tomu, že rozchodnice přirozeně roste ve vyšších nadmořských výškách, získala jméno arktický nebo zlatý kořen.

Rozchodník

Foto: Pixabay

Pěstování rozchodnice

I když je možné rozchodnici pěstovat dělením oddenků, platí, že se jedná o chráněnou rostlinu. Proto rostlinu nalezenou v přírodě nemůžeme trhat, ani za účelem množení. Zbývá nám tedy množení semenem nebo zakoupením ze zahradnického centra. Pro pěstování je důležité slunné stanoviště a dobře propustná půda, která je bohatá na mangan. U nás je rozchodnice mrazuvzdorná, vydrží až do -45 °C. Jakmile udeří zima, rostlina se zbaví listů a nad zemí ponechá pouze obnovovací pupeny.

Použití kořenů rostliny

Rozhodnete-li se využívat léčivých účinků rostliny, budete potřebovat její kořeny. Ty odebíráme u rostlin, které mají minimálně tři roky, ideálně v průběhu srpna a září. Kořeny omyjeme a nakrájíme na tenké plátky. Vysušíme je při teplotách 40 až 50 °C. Poté je rozemeleme na prach a využíváme ve formě odvaru nebo tinktury (louhování v alkoholu).

Zdroje info:

https://www.magazinzahrada.cz/rozchodnice-ruzova-je-kriticky-ohrozena-lecivka-2/

https://homeguides.sfgate.com/cultivate-rhodiola-rosea-21776.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!