Rostliny na vánoční stůl: nejenom hvězda, kaktus a brambořík

Azalka

Možná chcete květinu, která zkrášlí váš vánoční stůl, nebo jen hledáte další barvy do svého interiéru. Nebojte se, i v zimě je z čeho vybírat. A nemusíme se uchylovat k tolik tradičním volbám, jako je vánoční kaktus, vánoční hvězda nebo třeba brambořík. Dostupných je celá spousta květin, které mohou osvěžit váš interiér. Ne všechny kvetou právě v prosinci, některé začínají teprve v lednu či únoru. To je třeba zjistit si předem.

Vánoční rostliny – kvetou v prosinci

Pokud chcete ozdobit svůj vánoční stůl, pak byste měli hledat rostliny, které kvetou právě v prosinci. Pamatujte si ale, že někdy je potřeba splnit rostlinám speciální požadavky proto, aby vytvořili květ právě v období, které vyžadujeme. Pokud si kupujete nový exemplář, vybírejte ten s malými poupaty a při přenosu z obchodu domů jej izolujte před mrazem (například zabalením do novin). Některé rostliny, jako je například vánoční kaktus, se přenášet s poupaty nevyplácí (květy opadají).

Brambořík

Foto: Pexels

Azalky na vánoční stůl

Hrnkové azalky mohou být vysoké 25 až 50 cm. Při jejím nákupu hledejte kromě známek poškození a případných škůdců také množství poupat. Pokud už azalka otevřela všechny květy, pravděpodobně vám doma dlouho nepokvete. Azalky pěstujeme na světlém místě, ale v chladu (ne v blízkosti radiátorů). Půdu udržujeme vlhkou, samotné rostliny nerosíme. Rostlinu postavíme na tácek vyložený kamínky s vodou (dno azalek se nedotýká vodní hladiny).

Brambořík nejenom na Vánoce

Brambořík může mít spoustu různých barev. Vyberte si takovou, která má ještě spoustu poupat. Po odkvětu nadzemní část rostliny odumírá, s trochou péče vám ale za nějakou dobu může opět vykvést. Brambořík miluje hodně světla, ale ne přímé sluneční světlo. Jednou za týden pootočte květináč asi o čtvrtinu, abyste zajistili rovný růst. Ideální teplota pro pěstování je okolo 15 °C. Rostlinu bychom měli zalévat do podtácku, nikoli přímo zeminu.

Kalanchoe udělá spoustu krásy

Má drobná kvítka a vyskytuje se ve spoustě barev a také odrůdách. Jedná se o nenáročnou rostlinu. Potřebuje dostatek světla a teploty kolem 15 °C. Vybíráme také stanoviště, kde není v blízkosti ústřední topen. Vzhledem k tomu, že podmínky pro pěstování jsou podobné, jako u bramboříku, můžeme je pěstovat na společném místě. Zálivka by měla být střídmá, protože rostlina má tendence zahnívat.

Orchidej Phalaenopsis patří mezi vánoční rostliny

I orchideje vám mohou vykvést právě na Vánoce! Nezapomeňte, že milují dostatek světla. Zaléváme je jednou za týden, a to tak, že je ponoříme do nádoby s odstátou vodou pokojové teploty. Po třiceti minutách nechte okapat a postavte zase na své stanoviště. Zálivku provádíme, když je zemina zcela suchá.

Zdroje info:

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/kwiaty-doniczkowe-kwitnace-zima-zdjecia-kwiatow-aa-kqpG-o3n4-7goD.html

https://www.1800flowers.com/blog/flower-plant-care/best-winter-indoor-plants-and-flowers/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!