Byliny, které vydrží pohlazení mrazu: Na zahradě zimu přečkají rozmarýn, máta, šalvěj i levandule

máta

Jsou byliny, které je třeba zazimovat. Ale pak jsou zde i druhy, které přežijí podzim i zimu na zahradě. O které byliny se nemusíte bát a můžete je nechat bez obav na záhonu? A jak na zazimování tzv. teplomilných bylin?

Kultivar rozmarýnu přečká i mráz

Pokud máte na zahradě rozmarýn, jenž je odolný i vůči mrazu, tak ale pamatujte na to, že rostlina by měla být minimálně 3 roky stará, než ji necháte přes zimu venku. Je zásadní, aby bylina měla dobře rozvinutý kořenový systém. Mezi nejodolnější kultivar vůči zimě a mrazu patří Blue Winter, který byl vyšlechtěn v Německu. Měl by tak bez problému zvládnout i teploty až do – 22 °C. Pro rozmarýn zvolte slunné stanoviště, které bude zároveň chráněné před severními větry.

Nenáročná a odolná máta

Máta peprná patří mezi nenáročné a odolné byliny pro přezimování venku na záhonu. Jen je nutné chránit její kořenový systém, například přikrytím chvojí. Pakliže se však rozhodnete pro domácí pěstování, neboť krásně provoní byt, tak je nutné jí vyhradit samostatný květináč nebo truhlík.

Voňavá levandule

Levandule vyniká nejen svou typickou vůní, ale také mrazuvzdorností. Díky tomu lze celoročně pěstovat venku. Rostlina je nenáročná i v rámci živin. Pěstovat lze i na balkonu či terase, a to v hlubokém květináči nebo jiné nádobě, a to pro zakrytí kořenového systému před mrazem.

šalvěj

Foto: Pixabay

Šalvěj potřebuje ochranu před mrazy

Šalvěj je léčivkou, ale nabízí i mnohostranné využití v kuchyni při vaření. Bylina vyžaduje opatrnou zálivku. Zejména s nástupem podzimního období je na vodu dosti citlivá, proto s ní raději šetřete. Šalvěj rovněž hůře snáší mrazy, ale přečká zimu venku. Jen ji pečlivě přikryjte chvojím, slámou či jiným přírodním materiálem. Zhruba po 4 letech potřebuje šalvěj přesadit na jiné místo, aby nadále prospívala.

Jak na zazimování teplomilných bylin

Byliny, které nemohou zůstat přes zimu venku, je vhodné přesadit do květináče a umístit jinam. Ideální je zimní zahrada, ale svému účelu poslouží i parapet okna. Obecně bylinám vyhovují teploty v rozmezí 10 až 20 °C. V chladnějších prostorách neporostou, ale zase zesílí. Zatímco v teple budou stále růst a budete je moci průběžně sklízet. Jen si dávejte pozor na zálivku. Zcela postačí zalévat jen 1x týdně, aby mohla zemina proschnout. Nikdy je nenechávejte stát ve vodě.

Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay