Rostlina, z níž pochází faraonský olej, se dá pěstovat i u nás

Černucha
Černucha setá (Nigella sativa) skvěle ozdobí zahradu. Její semena mají navíc mnoho zdraví prospěšných vlastností – ne nadarmo se jí říká také černé zlato. A jak ji pěstovat?

Černucha setá (Nigella sativa) se přirozeně vyskytuje v jižní Evropě, ale také v severní Africe a jihozápadní Asii. U nás se pěstuje jako jednoletá okrasná rostlina.

Co vědět o černuše

Dorůstá do výšky 70 cm a zdobí ji péřovité listy s modrými medonosnými květy. Mezi nejoblíbenější kultivary patří:

  • Miss Jekyll s krásnými modrými květy;
  • Miss Jekyllhybrys s dvojitými květy tří barev: bílé, růžové a modré;

Při pěstování vyžaduje černucha damašská slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Nejlépe roste v neutrální až silně alkalické půdě. Mírně kyselou půdu lze zalkalizovat například vápenným hnojivem. Na podzim, rok před setím se doporučuje obohatit půdu přírodním kompostem, ale vsadit lze i na hnojení na jaře.

Černucha semínkaFoto: Pixabay

Semena černého kmínu musíte zasít ihned do země na začátku podzimu nebo koncem jara. Po výsevu je třeba je zasypat asi centimetrovou vrstvou zeminy. Rostlinky vzejdou asi 2 týdny po výsevu. Během období květu vyžadují pravidelnou zálivku a nejlépe také jednou za měsíc přihnojení minerálním hnojivem.

Černý kmín do domácí lékárničky

Zralá semena je možné použít v kuchyni, ale také v lidové medicíně. Mezi jejich účinky patří:

  • pozitivní působení na hypertenzi,
  • analgetický a protizánětlivý účinek,
  • snížení hladiny cukru v krvi,
  • podpora činnost trávicího systému,
  • a zlepšení činnosti močového systému.

Nejlepší je ovšem olej z černého kmínu, skládá se totiž z 85 % zdravých tuků. A obsahuje také vitamíny A, E, B1, B3, B6, biotin a minerální látky.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.kouzlovuni.cz/fascinujici-olej-z-cerneho-kminu-pusobi-proti-alergiim-i-ekzemu/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)