Návod na zmrazení čerstvých hub – vydrží opravdu dlouho

Houby

Čerstvé houby zakoupené v obchodě nebo sklizené z přírody či vlastní úrody mohou být použity o mnoho měsíců později, pokud budou správně skladovány. Existuje mnoho různých druhů hub a mnoho různých způsobů, jak je uchovat, takže zdokonalení metody bude vyžadovat určité pokusy a omyly, ale základní metody uvedené zde by měly fungovat pro běžnější typy hub dostupných od dodavatelů ovoce a zeleniny.

Příprava hub

Před mrazením houby omyjte a očistěte. Nakrájejte je na plátky nebo na čtvrtiny – podle toho, jak sami chcete.

Mrazení vařených hub

Rozhodněte se, zda budete houby dusit nebo smažit. Rozhodujícím faktorem může být to, že dušené houby zůstanou asi o tři měsíce déle k použití než ty, které jsou vařené v tuku.

  • Dušení nebo vaření hub: Houby, které se budou napařovat, si udrží lepší barvu, pokud budou nejprve ošetřeny úpravou proti tmavnutí. Připravené houby ponořte na 5 minut do roztoku obsahujícího 1 čajovou lžičku citrónové šťávy nebo 1 1/2 čajové lžičky kyseliny citrónové smíchané do půllitru vody. Poté duste nebo vařte (celé houby 5 minut, čtvrtky 3,5 minuty či plátky 3 minuty). Po vyjmutí z páry okamžitě ochlaďte. Vložte do sáčku a poté ihned do mrazničky. Takto lze houby skladovat až jeden rok.
  • Smažení hub: na pánvi zahřejte malé množství hub v margarínu nebo másle, až se téměř dovaří. Poté ochlaďte vzduchem nebo vložte pánev, ve které se houby smažily, do studené vody. Vložte do sáčku a poté do mrazničky. Takto lze houby skladovat až devět měsíců.

Houby

Foto: Radek Štěpán 

Zmrazení nevařených hub

Některé houby se roztopí na vlhkou kaši, pokud se konzervují způsobem popsaným nahoře. U hub, jako jsou smrži (a jiných hub, které mají hustou a hrubší strukturu) je lepší použít způsob bez vaření. Omyjte množství čerstvých hub pod tekoucí vodou. Nakrájejte podle preferencí (klidně nechte i v celku). Do hub přidejte lžičku rostlinného oleje a dobře promíchejte. Takto připravené houby vložte do sáčku a poté do mrazničky. Takto houby vydrží až tři měsíce.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!