Houby

Návod na zmrazení čerstvých hub – vydrží opravdu dlouho

Čerstvé houby zakoupené v obchodě nebo sklizené z přírody či vlastní úrody mohou být použity o mnoho měsíců později, pokud budou správně skladovány. Existuje mnoho různých druhů hub a mnoho různých způsobů, jak je uchovat, takže zdokonalení metody bude vyžadovat určité pokusy a omyly, ale základní metody uvedené zde by měly fungovat pro běžnější typy hub dostupných od dodavatelů ovoce a zeleniny.

Příprava hub

Před mrazením houby omyjte a očistěte. Nakrájejte je na plátky nebo na čtvrtiny – podle toho, jak sami chcete.

Mrazení vařených hub

Rozhodněte se, zda budete houby dusit nebo smažit. Rozhodujícím faktorem může být to, že dušené houby zůstanou asi o tři měsíce déle k použití než ty, které jsou vařené v tuku.

 • Dušení nebo vaření hub: Houby, které se budou napařovat, si udrží lepší barvu, pokud budou nejprve ošetřeny úpravou proti tmavnutí. Připravené houby ponořte na 5 minut do roztoku obsahujícího 1 čajovou lžičku citrónové šťávy nebo 1 1/2 čajové lžičky kyseliny citrónové smíchané do půllitru vody. Poté duste nebo vařte (celé houby 5 minut, čtvrtky 3,5 minuty či plátky 3 minuty). Po vyjmutí z páry okamžitě ochlaďte. Vložte do sáčku a poté ihned do mrazničky. Takto lze houby skladovat až jeden rok.
 • Smažení hub: na pánvi zahřejte malé množství hub v margarínu nebo másle, až se téměř dovaří. Poté ochlaďte vzduchem nebo vložte pánev, ve které se houby smažily, do studené vody. Vložte do sáčku a poté do mrazničky. Takto lze houby skladovat až devět měsíců.

Houby

Zmrazení nevařených hub

Některé houby se roztopí na vlhkou kaši, pokud se konzervují způsobem popsaným nahoře. U hub, jako jsou smrži (a jiných hub, které mají hustou a hrubší strukturu) je lepší použít způsob bez vaření. Omyjte množství čerstvých hub pod tekoucí vodou. Nakrájejte podle preferencí (klidně nechte i v celku). Do hub přidejte lžičku rostlinného oleje a dobře promíchejte. Takto připravené houby vložte do sáčku a poté do mrazničky. Takto houby vydrží až tři měsíce.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

10 komentářů

 1. BOBA Odpovědět

  30min.podušene houby,necham vychladout a pak v malych krabičkách např. od ramy zamrazim,Vydrži rok i více,BOBA,

 2. Hana Svobodová Odpovědět

  Očištěné houby nakrájím jako na smaženici, povařím 3 minuty ve vodě s kyselinou citronovou, zavařím vakuovačkou do sáčků a dám zmrazit. Jsou jako čerstvé a dají se použít na cokoliv.

 3. Eva Odpovědět

  Celý život houby pouze nakrájené dám do sáčku a zamrazím. Jíme dokud nespotřebujeme. Veškeré pováření a dušení vezme to nejlepší – vůni hub.

  1. Kuba Odpovědět

   dobry den….mate naprostou pravdu…vzdycky jsme houby jen nakrajeli a zamrazili…(nepisi zde o suseni)…v zime,kdyz jsme delali at uz kyselici nebo houby davali pod maso,stacilo rozmrazit a byly jako cerste…vune,chut…zadne zbytecne smazeni apod…

 4. vera Odpovědět

  Nemám důvěru v mražené potraviny. Houby suším, nakládám do octu, nebo podusím na sádle a cibuli a pak dám do skleniček a sterilizuji. Pro mne, ty mražené houby nevoní, pro mne voní ty v těch skleničkách. Prostě jen vyklopím na pánvičku, přidám vejce a petrželku a mám bezva smaženici. Nebo vyklopím pod dušené maso. Takto se houby udržovaly dávno před tím, než byla vynalezena mraznička.

 5. Eva Odpovědět

  Nic roky to pokraju a fuknu do mražáku a eště mi z teho nikdy nic nebylo. Pokud je toho fakt moc a to většinu suchohřiby a pravaky nebo kozaky tak to nakraju na platky a usuším na vzduchu ve stínu

 6. Lada Odpovědět

  Ocistim, pokrajim, dam do plastove dozy a zamrazim, nedavam mokre, ale tuhe suche houby, Zamrazim v mrazaku na -30 st a pouziju rychlomrazeni, Houby vydrzi do dalsich hub a voni jako cerstve, nerozmrazuju je, ale rovnou hodim pod maso, do polevky, nebo na smazenici .Delam to tak 40 roku 🙂

 7. HANA Odpovědět

  Přesně tak ,taky si myslim že podušenim přijdou houby o to nejlepší.nikdy jsme hoby před mrazením nedusili a byly jak čerstvé, žádný problém.

 8. petr Odpovědět

  Mrazit syrové houby, případně blanžírované je nehospodárnost. I syrové pokrájené. Nevydrží dlouho a navíc zabírají zbytečně velký prostor mrazničky. Ten kdo má pulťák, tomu to nevadí, ale kdo má narmální kombi lednici, případně mrazák 100l. problém. Nejvýhodnější skladování hub vedle sušení je dušení na sádle, olej nedoporučuji. Očištěné houby se nakrájí na plátky ca. 3 mm a dusí se se na sádle. Je možné také použít tuk na smažení, případně máslo. Máslo používám jen na klouzky,žampiony a čirůvky fialové. Tyto houby jsou aromnatické a používám je na omáčky. Ostatní houby na sádle nebo tuku.Dusím dle druhu ca. max.10 min. Po vychladnutí dám do mikrotenového sáčku a vytvaruji placku.Zamrazím v rychlomrazícím boxu. Při teplotě -20 stupňů vydsrží i více jak rok. Dušení na tuku má výhodu v tom, že po zamrazení stačí před upotřebením pouze ulomit patřičný kus z placky a je možné ho použít pod maso, do polívky, na smažák, do bramborákuZmrazené placky se dobře skladují a nezabírají tolik místa v mrazáku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *