Řez levandule: termínů je několik, nepromeškejte je!

Levandule

Levandule je jednou z nejvoňavějších rostlin, které můžete na své zahradě pěstovat. Její květy se využívají k přípravě lahodné limonády, ale také sáčku, které odpuzují moly z vašeho šatníku. Funguje dobře též proti stresu, takže pokud máte potíže se spánkem, můžete si dát levanduli do blízkosti vaší postele. I když má léčivé účinky, spousta lidí ji pěstuje prostě jako okrasnou rostlinu. Základem její péče je pravidelné prostřihávání, protože to umožňuje její lepší růst. Dosáhnout můžete i kompaktnějšího tvaru.

Řez levandule – termíny

Termínů, kdy bychom se měli věnovat řezu levandule je více. Ten první provedete obvykle ihned po výsadbě. Mladé keříky je třeba seříznout až na polovinu. Tento radikální řez jí později pomůže v růstu a připraví na zimu. Zavedenou rostlinu je poté vhodné stříhat, a to ve dvou termínech: zaprvé na jaře (na konci března či přelomu březen/duben) a zadruhé na podzim (polovina září). Pokud chcete, můžete přistoupit též k řezu v červenci. Správným řezem pomáháte rostlině správně růst, zachovávat si dobrý stav a zvyšovat kvetení.

Levandule

Foto: Pixabay

Jarní řez levandule

Už od druhé poloviny března můžete začít stříhat levanduli. Dělá se to pouze u těch rostlin, které neprošly řezem na podzim. Platí to i naopak: rostliny, u kterých provedeme řez na jaře, neprovádíme řez na podzim. Hlavním úkolem při jarním řezu je zajistit kompaktní tvar rostliny a zajistit tak, aby došlo k vytvoření holých míst bez větví. Dejte si pozor na poupata, která se již mohla vytvořit – je velmi snadné je poškodit a rostlina pak bude méně kvést.

Průběh jarního řezu

V rámci jarního řezu je třeba zkrátit rostlinu na jednu až dvě třetiny délky výhonů. V čase, kdy se rozhodnete přistoupit k řezu, už by rostlina měla mít dostatečné množství výhonů. Pokud se vám jich zdá málo, tak ještě počkejte, během následujících 14 dnů může rostlina ještě obrůst. V žádném případě nezasahuje do dřevnatých stonků, zbavujeme se pouze zelených částí. Na všech stoncích musí po řezu zůstat několik čerstvých zelených listů. Příliš radikální řez by mohl způsobit to, že letos rostlina nevykvete.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/przycinanie-lawendy-kiedy-i-jak-ciac-lawende

https://zavunilevandule.cz/strihani-levandule/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!