Řepík lékařský: Málo známá léčivá bylina

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay.com

Tato bylina je známá pro své hojné léčivé účinky. Vzhledem k tomu, že je možné ji použít spousty různými způsoby, měla v minulostí své místo vždy poblíž lidskému obydlí. Lidé ji používali ve formě kloktadla, čaje, nálevu nebo si z řepíku připravovali koupele. Také prospěšnost pro lidské zdraví je poměrně široké. Když k tomu připočítáme fakt, že bylina roste téměř jako plevel, není nic jednoduššího, než ji začlenit do své bylinkové zahrádky.

Jak řepík vypadá?

Tato léčivka u nás roste jako plevel, který může být vysoký od 30 až do 80 centimetrů. Je rozšířena po celé Evropě, kde se nachází jako součást luk, pasek nebo ji můžeme nasbírat na okrajích lesa. Stonek je chlupatý a rozvětvený, listy pak jsou po obvodu zubaté. Řepík lékařský bývá často zaměňován s řepíkem vonným (Agrimoinia odorata), který bývá taktéž pěstován jako léčivá rostlina.

Metabolismus buněk a další přínosy

Řepík lékařský (Agrimoinia eupatoria) je roslina, která je velice vhodná pro metabolismus buněk. Její použití je velice bezpečné, a to i dlouhodobě. Tuto rostlinu mohou jako léčivku užívat také těhotné a kojící ženy, a to jak samostatně, tak také v bylinných směsích. Nejvíce ji oceníte při předcházení zánětlivých procesů v těle (i na povrchu těla). Stimuluje činnost žlučníku, což je důležité zejména pro správnou funkci jater a detoxikací organismu. Tím také brání vzniku žlučníkových a ledvinových kamenů. Řepík patří mezi močopudné rostliny, využívá se ale také při plicních obtížích (jako je tuberkulóza, plicní katar, atd.).

Sbírání řepíku

Sezóna řepíku probíhá od června do srpna. Mezi nejvíznamnější složky rostliny patří kyselina křemičitá, kyselina nikotinová, flavonoidy, železo, cholin, hořčiny a další. Velice důležitý je obsah katechinové třísloviny. Právě obsah těchto látek je zodpovědný za tak univerzální použití na poli lékařství.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!