Pažitka

Předražená pažitka? Vypěstujte si ji sami

Pažitka: Zdroj úvodní fotografie Pixabay.com.

Chodíte v obchodě kolem pažitky a chtěli byste si ji koupit? Jen vám připadá cena přesahující 30 korun poněkud vysoká? Ano, může být. Vždyť pažitku není problém vypěstovat doma. Stačí k tomu jenom truhlík, semínka, trocha hlíny a voda. Za několik dní už na vás vkouknou typické zelené stonky, které máme tolik rádi jako součást různých pokrmů. Pažitka potřebuje jenom dostatek světla a pravidelně se konající zálivku. Jediné, co jí může uškodit, je stálejší průvan. A vůbec. Nechce se vám pažitku vysévat? Pak se poptejte, někomu už možná bude pomalu rašit na zahrádce.

Výsev pažitky

Vůbec nic složitého. Jeden sáček se semínky se cenově pohybuje kolem 13 korun. Osít byste jím bez problémů dokázali klidně i 10 m² plochy. Vám postačí jen špetka. Do truhlíku si připravíte substrát hlinitopísčitého charakteru, optimální s vyšším obsahem vápníku. Poté vytvoříte mělčí jamku a do ní přijde několik semínek pažitky. Další jamka by měla být cca 5 cm od první. Poté zalijete. Květináč dáte na světlé místo, ideálně okno, a musíte dbát, aby půda nevyschla. Během léta bude nezbytné jednou za 14 dní přihnojení.

PažitkaPažitka: Zdroj fotografie Pixabay.com.

Říká se šnytlík, nebo pažitka?

Toť otázka. Pažitka má svůj původ ve slovanské mytologii. Odvozená je od slova požít, respektive posekat. Ostatně krátce střižená tráva pažitku nápadně připomíná. Jinak slovo šnytlík vzniklo z německých výrazů Schnittlauch a Shnittling.

PažitkaPažitka: Zdroj fotografie Pixabay.com.

Co všechno dokáže taková pažitka?

To byste se možná divili. Využívá se hlavně ve studené kuchyni. Má tradiční pikantní chuť a vyznačuje se typickou zelenou barvou. Mimo jiné ale disponuje také léčivými účinky. Jakými?

  • ochraňuje trávicí trakt,
  • podpoří imunitu,
  • sníží hladinu cholesterolu,
  • disponuje antiseptickými účinky,
  • pomáhá v boji s lupénkou,
  • zničí střevní parazity, kvasinky i houby.

Uchovat se dá pažitka jak v lednici, tak i namočeném ubrousku. Vydrží i několik dnů.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *