Jaro v bytě – tipy na netradiční živé dekorace

Přinést si do bytu primuli nebo narcis už není dnes nic výjimečného. Po odkvětu je přesadíme na zahrádku nebo také vyhodíme do popelnice – podle toho, jak se nám při péči o ně dařilo. Ovšem na okenní parapet si zevnitř můžete postavit mnohem bohatší pestrobarevně kvetoucí armádu.

Okolo některých květin v zahradnictví určitě nevšímavě procházíte, aniž byste tušili, že se jim bude dařit i ve vaší domácnosti – a mnohým dokonce celoročně. Podívejte se na tři nejzajímavější z nich.

Starček nabídne vícebarevné kombinace

Jde o nabídku posledních několika let, tedy alespoň co se pestrosti kultivarů týče. Starček alias cinerárie (Senecio cruentus) si co do bohatosti květů s jinými jarními květinami v ničem nezadá. Na jeho stoncích však vydrží déle. Tvarem se podobají sedmikráskám, rostou však v mnohem větších trsech a jejich barva se může pohybovat od modré a fialové až po růžovou a bílou. A k mání jsou i vícebarevné varianty.

Starček

Foto: Pixabay

Starček pochází původně z Afriky a u vás doma bude potřebovat nejlépe východní či západní okno (tedy slunečné stanoviště bez přímého žáru), pravidelnou zálivku a dvakrát měsíčně hnojení určené na květ. Odmění se vám až šesti týdny vytrvalého kvetení, uškodit by mu mohly pouze opravdu vysoké teploty. Po odkvětu ho vyhoďte, u nás se pěstuje pouze jako letnička.

Zvonky lze doma pěstovat po celý rok

Musíte jen zvolit ty správné druhy. Naším favoritem je zvonek stejnolistý (Campanula isophylla). K dostání bývá s modrými nebo bílými květy. Vyžaduje spíše chladnější podmínky, takže v ložnici ho můžete mít za oknem po celý rok, jinak lze doporučit jeho vysazení na záhon. Nesnáší přelévání a pokvete i v polostínu.

Zvonky

Foto: Pixabay

Pantoflíček je rostlina jednoho kvetení

Stejně jako starček je na tom i pantoflíček, lze zakoupit i pod názvy kalceolárie nebo dmuloret (Calceolaria darwinii nebo Calceolaria integrifolia). Nabízí jasně žluté nebo tygrované květy a sametové listy. Vyžaduje chladnější místo, rozptýlené světlo a opatrnou zálivku. Pokud ho navíc každý den porosíte, můžete se z jeho květů těšit i déle než měsíc.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)