Ředkvičky

Pusťte se do podzimního výsevu ředkviček a dopřejte si poslední vitamíny ze zahrádky

Víte, jaká jarní zelenina se vysévá jako první? Ano, tušíte správně, ředkvičky. Vždyť právě tyto malé červené buclaté kořínky jsou plné vitamínů a jiných lidskému tělu prospěšných látek. V jarních měsících je ještě vcelku chladno, nicméně ředkvičky přesto bez problémů rostou. Stejně tak si ovšem můžete udělat radost i nyní na podzim v sychravých dnech. Ještě není tak velká zima a ředkvičky dozrají přesně v době, kdy ještě nebudou nijak velké mrazy. My se v následujících řádcích zaměříme na výběr odrůdy této původně japonské zeleniny, samotný výsev ředkviček a také na to, kdy ředkvičky sklízet.

Ředkvičky

Jakou odrůdu ředkviček volit?

Na odrůdě ředkviček až tolik nezáleží. Vyrůst by vám měla jakákoli. Hodně oblíbenou je především karmínově červená kulatá Lidka. Právě ona se doporučuje i pro podzimní výsev. Výbornou volbou je také pozdní Viola. Ta se vyznačuje vcelku tmavě fialovou barvou, jež není pro ředkvičky až tak tradiční. Pokud chcete spíše ploše kulovité plody, pak není problém zvolit celoročně pěstovanou odrůdu Tercia. Výborná je i šarlatově červená odrůda nazvaná Faraon. Alternativ je zkrátka hodně.

Není nic jednoduššího než výsev ředkviček

Na rychlení zapomeňte. Prostě ředkvičky vsejte přímo na záhon. Prokypříte-li před výsevem půdu, uděláte dobře. Poté stačí udělat rýhu a následně vysévat. Buď budete postupně vysévat semínka dle libosti, nebo si dáte tu práci a pokusíte se udělat mezi jednotlivými semínky mezeru okolo 0,5 až 1 cm. V prvním případě se vyplatí následně rostlinky přetrhat, ve druhém budete této povinnosti zbaveni.

Ředkvičky

Postupná sklizeň je optimální

Nejhorší je u ředkviček hodně pozdní sklizeň. Jestliže na ně zapomenete, s největší pravděpodobností budou napadeny škůdci. Mezi ty tradičně patří dřepčíci. Na podzim je už ovšem vcelku dost vláhy a dřepčíci napadají rostliny spíše v suchu. Sklízejte v moment, kdy už se objevují první trochu větší bulvy.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *