Ranní procházka lesem na Moravě: Hřiby dubové v hlavní roli

Hřib dubový

Houbařská sezona přerušená poměrně dlouhým suchem se opět rozjíždí. Vytrvalé deště tomu bezesporu nepomohly. Já jsem vyrazil ráno, abych se přesvědčil o tom, jestli už skutečně někde něco je. Vydal jsem se lesa nedaleko obce Rusava a za relativně včasné vstávání mě čekala vcelku solidní odměna. Jak to tedy v lese dnes vypadalo?

Mokro, ale ne příliš

Když jsem vyrážel, čekal jsem, že budu mít poměrně brzy v botách mokro, nicméně nestalo se tak. Podklad byl mokrý, ale nikoli příliš. Také jsem si myslel, že bude vyrostlých spousta houbiček, kterým růst netrvá až tak dlouho. Moc špiček a podobných hub jsem ale nenašel.

Houby byly hlavně v lese

Jasně, možná si ťukáte prstem na čelo. Kde jinde by tak asi houby mohly růst? Přece na mezích a lukách. Když jsem ale procházel tradiční místa v trávě u lesa, nenašel jsem v podstatě vůbec nic. Zpočátku to tak nějak skutečně vypadalo, že se dařit nebude.

Hřiby dubovéHřiby dubové: Foto Radek Štěpán

Hřiby dubové to zachránily

Je to tak, na jednom místě v poměrně vysokém lese jsem jich našel hned několik. Většina byla pochopitelně ještě zahalena listím, takže vykukovaly pouze hlavičky. Nešlo o žádné obří hřiby, nicméně vypadají, že nebudou červivé. Po cestě jsem našel i dva vzrostlejší hřiby dubové, které stály také za fotku.

Minimum holubinek a začínající kováři

Holubinek bylo v lese skutečně poskromnu. Myslím, že tak zhruba 3. Jinak jsem našel i pár babek, které ale byly totálně promočené, takže ne k užitku. Pozoruhodný byl pohled na malé hřiby kováře, které teprve začínají růst. Přesvědčit se můžete sami a najít je na fotografii. Poslední odměnou mi byla bedla vysoká. Stála osamoceně jako jeden velký deštník uprostřed lesa. Úroda na začátek nebyla velká, ale potěšila.

KovářiHřiby kováře: Foto Radek Štěpán

Bedla vysokáBedla vysoká: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor

Hřib dubový: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.