Rajčatový protlak: Zkuste ten klasický, výborný je i ochucený

Rajčata

Pokud se vám letos podařilo vypěstovat obrovské množství rajčat, pak určitě řešíte, co s nimi. Rajčatový protlak patří k nejoblíbenějším způsobům, jak rajčata zpracovat. Využijete jej pak do nejrůznějších receptů, jako jsou omáčky nebo různé dipy či polévky. Výhodou domácího rajčatového protlaku je to, že víte, co v něm skutečně je. A chuť domácích rajčátek je vždy lepší, než těch kupovaných. Takže těšit se můžete také na mnohem lepší chuť rajčatového protlaku. Nevýhodou může být dlouhá doba při vaření rajčat.

Klasický rajčatový protlak

Vezměte 2 kg rajčat. Nevadí, když jsou již příliš měkká (přezrálá) nebo popraskaná. V rajčatovém protlaku to rozhodně vidět nepůjde. Protože budeme pasírovat, nemusíte rajčata ani loupat předem. Omytá rajčata tedy nakrájejte a vložte do hrnce. Vařte je, dokud nebudou rozvařená (trvá to tak 5 minut). Poté je rozmixujte tyčovým mixérem a propasírujte. Věřte, že pasírování je tou nenáročnější činností při výrobě tohoto protlaku. Propasírovaná rajčata ochuťte lžičkou soli. Přidejte také lžíci sladidla – cukru nebo medu. Pokud toužíte po ochucené verzi protlaku, můžete přidat:

  • sušené nebo čerstvé bylinky (ideální je bazalka nebo tymián),
  • rozmixovaný česnek nebo česnekové koření,
  • cibulové koření.

Tuto směs je třeba vařit tak dlouho, dokud nebude hustý. Tak jako protlak, který znáte ze supermarketu. Poté jej nalijte do čistých sklenic (je radno použít menší sklenice, protože protlaku obvykle potřebujeme jen několik lžící najednou. Sterilujte 20 minut na 80 °C.

Rajčata

Foto: Pixabay

Rajčatový protlak v troubě

Jedná se o trochu pracnější variantu. Rajčata si nakrájejte na kousky a rozvařte je do měkka. Propasírujte a smíchejte se lžičkou soli a 5 lžícemi olivového oleje. Promíchejte a směs vlijte na hluboký plech. Nyní budeme péct při 150 °C asi 3 hodiny. Je ale nutné každých 30 minut otevřít troubu a směs odškrábnout ode dna. Když snížíte objem pasty o polovinu, snižte teplotu trouby na 120 °C. Pečte další 2 hodiny a opět po 30 minutách odškrabujete. Hotový protlak můžete plnit do sklenic a sterilovat klasickým způsobem.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/domaci-rajcatovy-protlak-20300822.html
https://www.toprecepty.cz/recept/40053-pikantni-zeleninova-smes-na-topinky/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!