Rajčata zavařená po nakrájení: jednoduchý návod, jak na to

Rajčata

Zavařování rajčat není náročné, ale vyžaduje to určitý čas. Je to skvělý způsob, jak využívat rajčata klidně i v zimě. Loupání rajčat je na každém. Obvykle ale rajčatová slupka v pokrmech vadí, což je důvod, proč se celá spousta lidí rozhodně pro jejich oloupání. Málokdo ví, že loupání rajčat je ale prospěšné také z hlediska bezpečnosti: zbavením slupky minimalizujeme počet bakterií, kvasinek a plísní. A to zvyšuje dobu skladování. Takže tato malá práce navíc se rozhodně vyplácí.

Loupání rajčat

Tento trik zná pravděpodobně každá dobrá hospodyňka. Je velice snadný. Syrová rajčata nařízneme na konci (kde nebyla stopka) do tvaru písmene X a dáme do misky. Zalijeme vroucí vodou. Takto rajčata necháme 30 až 60 sekund. Pak už je velmi snadné slupku z rajčete stáhnout. Dejte si pozor na popálení horkou vodou. Další nejčastější chybou je to, že rajčata leží v horké vodě příliš dlouho – to nechceme, protože svou chuť odevzdávají tam, kam nemají.

Rajčata

Foto: Pexels

Rajčata zbavíme nežádoucího

Po oloupání odstraníme z rajčat vše, co nechceme – případné skvrny, tuhá místa, stopky nebo tvrdé středy. Poté už je můžeme nakrájet na kousky o takové velikosti, jaká vám vyhovuje. Záleží na tom, jaká je vaše preference. Rajčata, která krájíte, můžete rovnou vhazovat do velkého hrnce, ve kterém je budete vařit. Když máte nakrájená všechna rajčata, můžete dát na plotýnku. Není třeba přidávat vodu, postačí vlastní šťáva z rajčat. Je zapotřebí ale vařit rajčata pomalu, nikoli příliš zběsile. Vaříme asi 5 minut.

Zavařování rajčat

Horká rajčata plníme do horkých sklenic (sklenice jsou horké, aby nepraskly). Ve sklenici necháme asi 1 cm prostor pod okrajem. Do sklenice je zapotřebí přidat citronovou šťávu pro delší životnost. Na každou půllitrovou sklenici dáme asi 1 lžíci citronové šťávy (15 ml). Zavíčkujeme a vložíme do horké lázně. Půllitrové sklenice vaříme asi 35 minut (litrové o pět minut déle).

Zdroje info:

https://www.gettystewart.com/how-to-can-chopped-crushed-or-diced-tomatoes-safely/

https://kreativnitechniky.cz/zavarovani-rajcat/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!