Proč rajčata praskají a jak tomu zabránit – pomůže zavedení rutiny i pomocník z kuchyně

Proč rajčata praskají a jak tomu zabránit – pomůže zavedení rutiny i pomocník z kuchyně. Půvab šťavnatých rajčat na zahradě je nepopiratelný, ale cestu k jejich dokonalé zralosti může někdy zhatit nepříjemný jev: praskání.

Souvislost mezi teplem a zaléváním

Praskání rajčat je často důsledkem složité souhry tepla a dostupnosti vody. V letním parnu jsou rajčata náchylná k účinkům rychlých změn teploty. Když denní teploty prudce stoupají a intenzita slunečního záření je nejvyšší, rajčata absorbují vlhkost a rozpínají se. S poklesem teploty během chladnějších večerů se však opět smršťují. Toto kolísání velikosti způsobuje namáhání slupky, což vede k tvorbě prasklin.

Vliv nepravidelného zalévání

Dalším významným faktorem, který přispívá k praskání rajčat, je nepravidelné zalévání. Zejména nedostatečné zalévání a následná bohatá zálivka může pro plody znamenat potíže. Pokud rajčata zažijí období sucha v důsledku nedůsledného zavlažování a následně jsou zaplavena vodou, jejich vnitřní buňky rychle nabobtnají. Slupka se nemusí roztahovat stejně rychle jako vnitřní dužina, což může způsobit, že pod tlakem praskne.

Rajčata

Foto: Pixabay

Prevence praskání: Celostní přístup

Pro zmírnění problému praskání rajčat je třeba zaujmout komplexní přístup, který řeší jak teplo, tak zavlažování. I když může být lákavé kompenzovat nedostatek zálivky jednorázovým zalitím rostlin, tento postup může problém ještě zhoršit. Místo toho se vždy soustřeďte na pravidelné a důsledné zalévání optimálním množstvím vody – a před přívalovými dešti se snažte rajčata pokud možno zaštítit třeba stříškou.

Další šikovné tipy pro rajčata

Mulčování: Kolem rostlin rajčat naneste vrstvu organického mulče, který pomáhá udržovat vlhkost v půdě a regulovat teplotní výkyvy.

Vyvarujte se přehnojování: Nadměrný přísun minerálních látek může vést k praskání a praskání.

Řez a vyštipování: Nadměrné prořezávání a zaštipování může vést ke zhoršení metabolismu vody. Proto si jakékoliv větší zásahy do rostliny rozplánujte do delšího časového období.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/popraskana-rajcata-20300818.html, https://magazindoma.cz/bydleni-exterier/361-jak-zabranit-praskani-plodu-rajcat-pomuze-vcasna-sklizen-a-dalsi-dulezite-kroky

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)