Rajčata milují určité rostliny. Napomáhají jim ve správném růstu

rajče

I když je teprve únor, už nyní bychom si měli začít plánovat, jaké rostliny budeme pěstovat. Rajčata jsou stálicí našich zahrad. Stejně jako jim vybíráme vhodné umístění od rostlin, které by jim mohly škodit, je možné naplánovat v jejich blízkosti výsev těch rostlin, které jim naopak budou prospívat. Pokud to uděláte chytře, budou se obě rostliny podporovat v růstu, jedna může druhou ochránit před hmyzem nebo jí stínit apod. Jací jsou vhodní sousedé pro rajčata?

Měsíček lékařský proti škůdcům

Měsíček lékařský tak intenzivně voní, až se to nemusí líbit některým škůdcům, kteří by si mohli dělat zálusk na vaše rajčata. Je účinný proti mšicím a mravencům. A nejenom to! Zabraňuje růstu plevelů, které by mohly konkurovat vašim rostlinám. Navíc chrání rajčata (ale třeba také okurky) před napadením plísněmi. Je možné je pěstovat i jako předplodinu brambor, rajčat i okurek.

Lichořeřišnice prospívá růstu rajčat

Také lichořeřišnice je prospěšná v blízkosti rajčata. Odstraňuje totiž škůdce, kteří by se rádi pustili do kořenů rajčat. Její přidanou hodnotou je to, že je jedlá. Nakládá se například do octa a její chuť se srovnává například s kapary. Kromě toho lichořeřišnice dobře vypadá a odpuzuje také komáry. Její pěstování není náročné, ale jedná se o jednoletou rostlinu.

Lichořeřišnice
Foto: Pixabay

Rajčata ochrání také bylinky

Pronikavá vůně některých bylinek, jako je například tymián, saturejka, šalvěj, bazalka či oregano odpuzuje některé škůdce. Někteří tvrdí, že též prospívají růstu rajčat a navíc jim dodají jedinečnou chuť. Máta peprná je dobrá, pokud máte na zahradě problém s mravenci. Působí ale také proti myším a blechám. Také máta by měla vylepšit chuť rajčata a zvýšit jejich odolnost.

Kopřiva pracuje pro rajčata

I když kopřivu často považujeme za plevel, je zapotřebí upozornit, že má mnohé zdravotní účinky. Co se týká rajčat, tak zlepšuje chuť rajčat, odstraňuje některé parazity a dokonce prodlužuje čerstvost plodů rajčat.

Tyto rostliny vysaďte vedle záhonu s rajčaty

Vedle rajčat můžete pěstovat například česnek. Chrání rajčata proti plísním, což je onemocnění, na které jsou rajčata náchylná. Odpuzuje ale také některé škůdce. Fazole mohou rajčatům poskytnout dusík, který je pro jejich růst důležitý. Proti plísním dobře funguje také celer.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-posadz-obok-pomidorow-plony-beda-obfite-a-warzywa-smaczne-i-,nId,6685048#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

https://www.osej.cz/produkt/30261

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!