Chcete přilákat opylovače do své zahrady? Vsaďte na krásnoočko!

Krásnoočko

Krásnoočko (Coreopsis) jsou nádherné květiny, které svým vzhledem připomínají sedmikrásky. Nejčastěji mají žluté okvětní lístky. Mohou být i dvojbarevné. Zaujmou na první pohled a lákají celou spoustu motýlů a včel. Jedná se o letničky, které nevyžadují příliš mnoho péče. Proto jsou vhodné i pro začátečníky. Pokud jich budete mít na zahradě hodně, můžete si je natrhat do vázy. Výhodou pěstování těchto rostlin je to, že jimi můžete přilákat opylovače na svou zahradu.

Krásnoočko miluje slunce

Pokud nemáte slunečné stanoviště, můžete použít i polostín. Sice budete mít méně květin, ale stále ještě si užijete tuto nádhernou rostlinu. Pěstovat můžete přímo v zemi nebo i v nádobách. Záviset bude ale také na druhu – vyšší odrůdy je vhodnější pěstovat v zemi, ty nižší se hodí i do květináčů. Můžete je namíchat s jinými jednoletými rostlinami, čímž vytvoříte neformální letní květinovou zahradu.

Krásnoočko
Foto: Unsplash.com

Péče o krásnoočko

Výsadbu provádíme ideálně brzy na jaře. Můžete si koupit různé druhy, některé u nás pěstujeme jako vytrvalé, jiné jako jednoleté rostliny. Ty vytrvalé vyžadují jen velice málo péče. Jen je třeba je dobře zalévat, dokud jsou mladé. Vyšší odrůdy je třeba chránit před silným větrem. Než se na jaře objeví nové listy, je třeba odumřelý porost seříznout až u země. Když jsou rostliny mladé, chraňte je před slimáky.

Výsev semen

Jednoleté rostliny stačí vysít do země, kde chcete, aby rostly. Můžete je též vysévat do květináčů už na konci zimy. Semena dejte do vlhké půdy a zahrňte je vrstvou zeminy, ne vyšší než 0,5 cm. Jednotlivé sazenice pak vysazujeme ve vzájemné vzdálenosti 15 cm. Na začátku léta je můžete vysadit do země. Pokud máte vytrvalé rostliny, jednoduše je můžete množit dělením – podryjte je a z rostliny oddělte dostatečně velký trs, který přesadíte na jiné místo.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-coreopsis/

https://www.almanac.com/plant/coreopsis

Foto: Unsplash.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!