Pupalka

Pupalka a její účinky

Jedná se o rostlinu celým názvem pupalka dvouletá. Léčí se s ní kožní onemocnění, premenstruační syndrom, astma, průjmy nebo třeba i kocovina. Jde o dvouletku, která může být až jeden a půl metru vysoká. Pojďme si touto rostlinu společně blíže představit.

Léčivé účinky

Tato rostlina má výborné účinky na lidský organismus. Nejvíce se pro léčbu využívá ze semen vylisovaný olej. Ten se podává ve formě tobolek nebo kapek. Preparát používáme především na kožní onemocnění, ekzémy (i atopické) nebo lupénku. Semena v sobě obsahují mastné kyseliny, které uzdravují tkáně. Pokud máte kocovinu, také vám poslouží tento olej. Konkrétně jedna kapka. Pupalka také pomáhá při křečích nebo snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Také zvyšuje imunitu.

Používání pupalky

Pupalkový olej se vyrábí jen průmyslově. Bohužel si jej tedy nelze vyrobit doma. Pokud jej kupujete, většinou narazíte na tobolky. Dávkování vždy dodržujte dle pokynů výrobce. Kořen pupalky se pak používá jako běžná zelenina. Lze jej tedy vařit i konzumovat zasyrova. Z květů lze udělat odvar a semena můžeme pro imunitu požívat nadrcená ve množství asi jednu kávovou lžičku denně. Pokud potřebujete specifické účinky oleje z pupalky, určitě kupujte tobolky a lečte tak konkrétní neduhy. Pokud však chcete spíše preventivně užívat tuto rostlinu, nejlepší je konzumovat kořen nebo odvar z květů.

Jak si ji vypěstovat doma?

Jde opravdu o hodně účinnou a zdravou rostlinu. Nemůžeme se tedy divit, že mnoho lidí ji che pěstovat doma. Jak na to? Tu a tam můžete narazit na semena pupalky. Ty budeme bezpodmínečně potřebovat. Pokud však nemůžete dlouho narazit nikde v obchodech na tyto semena, v přírodě je pupalek hojně. Můžete tedy získat semena i touto formou. Pro pěstování doma si tedy na podzim obstarejte semena pupalky. Ty vysejte přímo na stanoviště určené pro pěstování. Poté by měla rostlinka bez problémů začít růst. Není ani nijak náročná. Má ráda přímý svit slunce a lehké půdy, které jsou dobře propustné.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *