Puklice

Puklice na pokojových rostlinách vystraší

Otázka jak zničit puklice na květinách je poměrně často diskutovaná. Není se čemu divit! Puklice se řadí mezi savý hmyz, který dokáže napáchat na interiérových rostlinách často i nenávratné škody. Typický je výskyt puklic hlavně na fíkusech, jež mohou být těmito drobnými škůdci doslova obsypány. Člověku je ale líto rostliny vyhodit a zbavovat se jich. Hlavně tehdy, jsou li opravdu dobře rostlé. Jak tedy puklice na pokojových rostlinách zlikvidovat? Chemicky, mechanicky, nebo nějak jinak?

Letnění jako prevence

Velmi důležitou roli hraje u pokojových rostlin jejich letnění. Venku si i puklice najdou velké množství přirozených nepřátel. V interiéru jen těžko. Puklice jako takové se řadí do rodu červců- stejnokřídlého hmyzu. Samičky puklic mají tělo dlouhé mnohdy až 5 mm. Existuje jich několik druhů. Jmenovat bychom mhli následující:

  • puklice polokulovitá,
  • puklice kaktusová,
  • puklice hnědá,
  • venkovní puklice olivová a oranžovníková,
  • venkovní puklice lísková,
  • venkovní puklice švestková, puklice březová,
  • na jehličnanech venkovní puklice smrková.

Jak velmi odolné puklice efektivně likvidovat?

Likvidace puklic je velmi náročná kvůli dvěma důvodům. Tím prvním je jejich způsob života a tím druhým voskový povrch těla. Chemické přípravky umí dokonale působit pouze v prvním takzvaném pohyblivém stádiu. Ideální je kombinovat jak insekticidy, tak i optimální smáčedla. U rostlin majících listy kožovitého charakteru se vyplatí použít i speciální oleje jako Frutapon či Biool. Ošetření je nutné opakovat po nějakých 7 dnech. Je-li napadení silné, rozhodně se opakování vyplatí.

Insekticidy i postřiky na bázi oleje

Hodně často se používají také kontaktní látky s účinnou látkou pyretroid. Jmenovat bychom mohli třeba Biolit, Decis Mega, Agrion Delta, Karate se Zeon. Přípravky systémového typu obsahují acetamiprid. Typické jsou Mospilan 20 SP nebo Careo postřik proti škůdcům.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *