Proč je na Den svatého Patrika všechno zelené aneb o trojlístcích a potměšilých leprikónech

Den svatého Patrika: Svatý Patrik je uctíván Iry jako věrozvěst. Přinesl totiž do Irska křesťanskou víru a povedlo se mu za svého dlouhého života téměř vymýtit pohanské náboženství druidů. Stal se patronem Irska, ač sám Ir nebyl, narodil se ve Walesu a byl Velšan. Do Irska se dostal nejprve jako otrok, když ho zajali nájezdníci, později ale uprchl a vrátil se zpět jako misionář. V Irsku zůstal do konce života a je tam i pohřben. O místo jeho hrobu se dokonce svedla bitka.

Zelená, kam se podíváš

Den svatého Patrika, tedy 17. březen, je v Irsku státním svátkem, ale slaví se v mnoha zemích světa, zejména tam, kde žije irská menšina. Jeho symbolem je zelená barva, takže ten den zezelená úplně všechno. Lidé nosí zelené oblečení, zdobí se zelenými trojlístky, jedí zelená jídla a pijí zelené nápoje, třeba pivo. Do zelené se převléknou domy, památky a někde i řeky, sjezdovky nebo vodopády. Například London Eye nebo Šikmá věž v Pise či Velká čínská zeď je v tento den podsvícená zelenou barvou. V Chicagu v Americe se na několik hodin zeleně zbarví řeka. A proč zrovna zelená?

Tradiční barva Irska

Irsku se také přezdívá smaragdový ostrov pro jeho krásnou přírodu a zelené pláně. Z dálky prostě působí jako zelený drahokam. Není tedy divu, že tradiční barvou Irska je zelená (samozřejmě vedle bílé a oranžové).

Foto: Pixabay

Zelenou proti leprikónům

Leprikóni jsou potměšilí až zlí irští skřítkové, kteří si z lidí minimálně dělají legraci nebo jim přímo škodí. Aby se před nimi lidé ochránili, nosí zelenou, protože leprikóni prý tuto barvu nevidí.

Symbol svatého Patrika

Zelená v podobě jetelového trojlístku se stala také symbolem svatého Patrika. Legenda říká, že pomocí něj vysvětloval svým ovečkám princip svaté trojice, tedy trojjediného boha. A tak se svatý Patrik začal zobrazovat v zelené, ač původně zřejmě nosil barvu modrou. Zelený trojlístek byl však uctíván už starými Kelty jako rostlina, která ohlašuje jaro. Svatý Patrik tak chytře využil dávný symbol a spojil jej s křesťanstvím.

Ať se přikloníte k čemukoli, na Den svatého Patrika se jinak než v zelené nepřibližujte k místům oslav, zvláště v Americe je tradicí štípnout každého, kdo na sobě nemá něco zeleného. Tak ať nejste poštípaní!

 

Zdroje: https://www.rexter.cz/rubriky/zajimavosti/svatek-svateho-patrika-zajimavosti-a-tradice-irskeho-svatku_582.html, https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_svat%C3%A9ho_Patrika, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/oslavte-den-svateho-patrika-v-zelenych-barvach

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)