KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Prvosenka jarní nabízí skvělé léčivé vlastnosti

Asi těžko bychom hledali někoho, kdo by neznal petrklíč. Tato u nás vcelku rozšířená rostlina je jedním z typických příznaků přicházejícího jara. Když se louky žlutí těmito drobnými kvítky, pak již zpravidla sníh nepřijde. Prvosenka jarní se vyskytuje jak právě na loukách, tak i v křovinách anebo na okrajích lesů. Její výška činí zhruba 30 centimetrů a typická je zejména oddenkem válcovitého charakteru. Žlutý kvítek na opravdu dlouhé stopce vypadá jako menší stožár mezi ostatním jarním porostem.

Které části prvosenky mají užitnou hodnotu?

Ne celá rostlina petrklíče je logicky k užitku a poskytuje nám potřebné látky. Sbírá se zejména květenství. Činit tak musíme v době vegetace, a to od dubna do května. Oddenek s kořeny se pak sbírá později, a to konkrétně od dubna až do května. Sběr prvosenek jarní je u nás zakázán zákonem. Jestliže si ale vypěstujete doma vlastní rostlinku, pak si můžete sklízet dle libosti. Ostatně podobné účinky má i prvosenka vyšší.

Základní účinné látky

Prvosenka jarní obsahuje hned několik látek, díky kterým se znalci sbírá po celé Evropě. Jedná se hlavně o následující látky. V převaze je saponin, prmverin a také glykosidy. Zapomenout bychom ale neměli ani na stopy silic. Prášek a tekutina z květů mají jemně medové aroma a chuť je nasládlá. U oddenku vám bud připomínat vlně anýz. Látky obsažené v prvosence dokážou napomoct uvolňování hlenů a mají také močopudné a projímavé účinky.

Odvar z kořene jako všelék

Poměrně hodně je využívaný především odvar z kořene, respektive čaj z prvosenky jarní. Pomáhá hned při celé řadě různých onemocnění. Jmenovat bychom mohli odkašlávání, močové kameny anebo dnu či přílišnou vodnatost v těle. Hodně dobrý j ale i při revmatismu a také při některých dýchacích onemocněních. Pomoct by měl i při přicházející migréně.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *