První škůdci útočí. Pokud však budete mít namíchán ten správný poměr octu a mýdla, nebudou mít šanci

Mšice

Škůdci se začínají objevovat leckdy ještě dřív, než rostliny pořádně vykouknou ze svých zimních úkrytů. A jak si s nimi poradit bez použití chemie? Pomohou vám pomocníci, které máte běžně doma.

Mýdlo a ocet na puklice

Poznáte je poměrně snadno podle diskovitých útvarů, které se na rostlině objevují. A co na ně platí? Do šálku vody nastrouhejte jednu lžíci mýdla a přidejte stejné množství octa. Rozmíchejte a máte hotovo. Do tekutiny namočte hadřík nebo zubní kartáček a postiženou rostlinu opatrně vydrhněte a přitom z ní odstraňujte puklice. Zákrok je nutné několikrát zopakovat.

Možné je také použít přírodní prostředky na bázi parafínu nebo borovicového oleje. Ovšem když vše ostatní selže, dost možná budete muset sáhnout také po chemii, jinak o rostliny přijdete úplně.

Kopřivy

Foto: Pixabay

Vsadit lze i na přírodní postřiky z bylin

Připravit si lze také odvary, z kopřivy, česneku nebo cibule – ani ty totiž škůdcům nevyhovují. Jednu lžíci zvolené suroviny povařte v litru vody, nechte vychladnout a použijte jako postřik. Ještě jednodušší je použití hořčičného prášku – jednu lžíci stačí rozmíchat v 5 litrech vody, nechat 20 minut stát, poté přecedit a aplikovat.

Všeobecně jsou prostředky z mýdla, vody a octa nebo alkoholu účinné na téměř všechny savé a žravé škůdce. Ovšem jen málokdy si vystačí s jednou jedinou aplikací. Aby byla opravdu účinné musíte postup čas od času zopakovat. Výskyt škůdců tedy pozorně sledujte a pokud opět zaregistrujete jejich přítomnost, pak rostlinu správně ošetřete.

Pokud to totiž neuděláte, mohou části nebo dokonce i celé rostliny uhynout. A co hůře – škůdci se poté rozšíří i do okolí a vy se jich tak zbavíte jen opravdu obtížně. Mnohem lepší je tedy prevence než pozdější vychytávání problémů.

Zdroj: https://prima-receptar.cz/jak-si-vyrobit-domaci-sprej-proti-msicim/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)