Nápady na výrobu domácího hnojiva pro vaše rostliny

Aloe vera

Pivo, droždí, cukr, kávová sedlina nebo banánová voda – to všechno jsou příklady domácího hnojiva, které si můžete sami vyrobit a použít na své pokojové i zahradní rostliny. Právě kuchyňské přísady se mohou stát tím, co našim rostlinám chybělo. Jedná se o levné druhy hnojiva, které máte vždy po ruce a nemusíte tedy okamžitě vyrážet do zahradnického centra. Avšak pozor: co je dobré pro jednu rostlinu, může pro druhou znamenat problémy nebo dokonce úhyn.

Ricinový olej

Pokud máte doma ricinový olej, můžete jej použít jako skvělé hnojivo pro kvetoucí rostliny. V době květu přidejte do 1 litru vody asi 10 lžiček ricinového oleje. Tímto roztokem zalévejte rostlinu. Je důležité zalévat půdu, nikoli samotné kořeny rostliny. Pokud se ricinový olej dotkne přímo kořenů, může je spálit.

Aloe vera

Aloe je skvělé pro stav a zdraví lidské pokožky a vůbec lidského zdraví. Prospěšné může být ale také pro rostliny. Stačí, když 1 lžičku gelu aloe veru rozmixujete a zředíte 1,5 litrem vody. Tuto vodu použijte jako zálivku na květiny. Využít ji ale můžete i v láhvi s rozprašovačem, kterou nasprejujete listy rostliny. V takovém případě jste si vyrobili hnojivo na listy.

Pelyněk

Nálev z pelyňku můžete použít jako ochranu před rzí, zničenými listy muškátů a růží. Účinný je také v boji s různými škůdci. Nálev můžete připravit z čerstvé i sušené rostliny. Stačí jej zalít vodou a nechat odstát po dobu tří dnů. Nejúčinnější je na jaře.

Horká voda

Voda o teplotě asi 50 °C (měli byste být schopni pod jejím proudem udržet ruku bez nějakých obtíží) se může stát vaším spojencem. Pomůže jim v bujném růstu. Rostliny předem dobře zalijte a poté dejte do vany. Zapněte sprchu s horkou vodou a stříkejte na rostliny mírným proudem po dobu asi dvou minut. Další výhodou horké vody je to, že vás může zbavit různých škůdců. Po sprše nechte rostliny přes noc uschnout v koupelně a přebytečnou vodu slijte. Použíte můžete téměř na všechny druhy rostlin.

Akvárium

Foto: Pixabay

Voda z akvária

Pokud máte doma rybičky, nemusíte jejich „použitou“ vodu vylévat. Můžete ji použít k zálivce svých rostlin! Voda po rybičkách je plná prospěšných živin, které využijí vaše pokojové i venkovní rostliny. Navíc je to způsob, jak šetřit vodou. Vodu z akvária můžete použít také k postřiku rostlin – nezůstávají po ní na listech bílé skvrny. Použít ji můžete také na rajčata, papriky a okurky (v tomto případě ale neaplikujeme na listy).

Droždí

Smíchejte 10 g instantního droždí a zalijte jej 1 litrem teplé vody a 1 lžící cukru. Promíchejte a počkejte asi 3 hodiny. Poté tuto směs zřeďte v poměru 1:5 s vodou a použijte zálivku. Je vhodná pro posílení kořenového systému, podporu růstu a kvetení a také zlepšuje půdní mikroflóru v květináči.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/05/22/podkormki-dlya-komnatnyh-rastenij-svoimi-rukami-kak-i-iz-chego-sdelat/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!