Gotu kola: léčivá rostlina, kterou si můžete vypěstovat i doma

Gotu kola

Pupečník asijský (Centella asiatica) je rostlina, která má orientální původ. Pro své léčivé účinky je používána již celá staletí – až do dneska. V současné době na rostlinu narazíte nejčastěji ve formě doplňku stravy, nicméně není problém vypěstovat si vlastní rostlinu v domácích podmínkách. Gotu kola je stálezelená rostlina, která může osvěžit barevnou paletu vašeho interiéru a při správném použití ji můžete používat i pro své zdraví.

Základní podmínky pro pěstování

Ve svém původním prostředí můžete narazit na gotu kolu zejména v teplejších oblastech, protože rostlina není mrazuvzdorná. To však neznamená, že si chce užívat sluníčka! Gotu kola se vyžívá v podmínkách, jaké jsou v bažinách. To je neustále vlhká půda a nedostatek slunečního světla. Gotu kola roste jako půdokryvná rostlina a je tolerantní vůči celému spektru typu půd, včetně jílu, písku a hlíně. Rozmnožování provádíme semeny. Rostlina může vykvést růžovými květy, měří 25 cm na výšku a 10 cm na šířku.

Gotu kola

Foto: Pixabay

Pěstování gotu koly

Bohužel, rostlina není mrazuvzdorná, což nám znemožňuje její pěstování v zahradě. Zde by rostla jako trvalka. Nicméně i celoroční pěstování v nádobě je možné. Pro začátek si sežeňte semínka rostliny a jakoukoli nádobu. Naplňte ji zeminou a semínka do ní vysaďte ve vzájemné vzdálenosti 7 až 9 cm. Nyní je velmi důležité nádobu zalévat. V žádném případě by se nemělo stát, že půda vyschne. To by totiž znamenalo i konec rostliny. Gotu kolu pěstujeme na světlém místě, avšak mimo dosah přímých slunečních paprsků.

Přesazení rostliny

Jakmile objevíte první pravé listy, můžete gotu kolu přesadit do samostatných květináčů. I nyní udržujte půdu neustále vlhkou, pro pěstování je ideální polostín. Při splnění těchto dvou základních podmínek se vaší rostlině bude dobře dařit.

Zdravotní účinky

Gotu kolu označujeme jako „bylinu dlouhověkosti“. To jen naznačuje, jak všestranné má použití. Má antimikrobiální, antidiabetické, protizánětlivé, antidepresivní vlastnosti a dokáže zlepšovat paměť. Posiluje funkce mozku, dokáže léčit kožní problémy a poradí si s problémy s játry a ledvinami, jejichž funkci podporuje.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/cultivate-centella-asiatica-21681.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!