První letní hřiby dubové: Kde rostou nejčastěji a jak je najít

Hřib dubový

Léto je už v plném proudu a mnohým houbařům se konečně zaleskly oči. Není se čemu divit, jelikož se v lese začínáme setkávat se skvělými houbami. Jednou z takovýchto hub je bezesporu hřib dubový. Boletus reticulatus, jak je tento krásný hřib označovaný latinsky, mnohdy začíná růst již v květnu. Letos tomu nebylo jinak, nicméně jeho výskyt se pochopitelně lišil lokálně. Setkat se s ním bylo možné už na několika místech. Jakýmsi pojítkem pro jeho růst byl dostatek vláhy. Ta je nejen na počátku léta alfou i omegou pro růst prakticky všech hub.

Většinou se vyznačuje specifickými místy

Pokud vyrážím na počátku léta na houby, vím, kde se s hřibem dubovým setkám. Roste totiž zpravidla na místech, kde se dokáže držet dostatek vláhy. Nyní se lze setkat třeba s hodně fotografiemi ze Zlínska, mnohé úlovky ale nalezli houbaři také třeba na Šumavě. I ve Zlínském kraji ale existují místa, kde tyto houby tradičně rostly a letos tady fakticky nejsou. Já jsem vyrazil a našel pouze jeden malý takřka uschlý hříbek.

Více hřibů dubovýchRodinka hřibů dubových: Foto Radek Štěpán 

Hodně hub v trávě

Samozřejmostí jsou z hlediska výskytu hřibu dubového právě dubové lesy, případně smíšené porosty. Hojně se s těmito houbami lze setkat na mezích a loukách. V trávě dokáže vyrůst poměrně solidní houba. Pokud je travní porost vyšší, drží se v něm lépe vlhkost. Lidé často navíc houby v takovéto vysoké trávě dokážou přehlédnout.

Počítejte s maximální červivostí

Bohužel. Na počátku léta se setkáváme s maximální červivostí hub. Často stačí hřib dubový pouze lehce naříznout ve spodní části třeně. Často se setkáváme doslova se zažloutlými částmi houby, která je kompletně prolezená červíky. Ideální je krájet houbu podélně na polovinu a zjistit, do jaké míry je zasažena. Většina z nás červivé houby nekonzumuje. Když si je nasušíte a houby pak použijete do polévky, červíci v ní budou plavat ve velkém. Nic moc příjemného.

Hřib dubovýPrvní letošní hřib dubový, červivost je patrná: Foto Radek Štěpán  

Hřib dubový využijete takřka jakkoli

Ideální jsou na řízky. V klasickém trojobalu chutnají hřiby dubové fenomenálně. Dát si je ale můžete klidně i pod maso. Na zavařování je jejich vcelku málo a na sušení použijete bez problémů houby, které rostou i na podzim.

Zdroje info: Autor, myko.cz, novinky.cz

Hřib dubový: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.