Zahradní altán: Ideální mobilní řešení přístřešku

Zahradní altán

Chystáte svatbu či jinou oslavu? Nebo jen rádi trávíte čas na zahradě? Altán je ideálním pomocníkem nejen ve chvílích, kdy vás zradí počasí. Při jeho výběru je důležité brát v potaz několik kritérií, která si v následujícím článku připomeneme.

Praktičnost nade vše

Každý altán plní ty samé funkce. Základem je ochrana proti nepřízni počasí. Využívá se pro jednorázové akce, ale i pro trvalejší účely. Liší se pak ve vzhledu, typem konstrukce nebo v rozměrech.

Roli hraje i vzhled

Pokud plánujete svatbu nebo důležitou oslavu, nejspíše vybíráte vzhledově zajímavé altány, které budou vypadat dobře ve skutečnosti i na fotografii. Zahradní altán může být skutečnou dominantou a dekoračním prvkem. Záleží na preferencích a vkusu každého z nás. Pokud si vystačíte s jednoduchostí, lze pořídit obyčejný altán nebo party stan, který má stejně praktické funkce.

Když nechcete střechu napevno

Lidé si dnes nechávají budovat zděné domky nebo dřevěné pergoly, které jsou umístěné natrvalo. Pokud ale nechcete jít touto cestou, altán je tím pravým. Záleží i na tom, jaké rozměry a konstrukci si vyberete. Většinou se dá složit i přenášet ve dvou lidech. Menší varianty jsou vhodné i pro snadné uložení na cesty, když vyrážíte na chalupu nebo kempovat.

Mobilní za všech okolností

Nejen, že je altán kvalitní variantou zahradního přístřešku, ale je i flexibilní. Většinou je vyroben tak, že se jednou sestaví a pak už se dá během chvilky libovolně rozevřít i zavřít a kamkoliv přesouvat. To se hodí hlavně během náhlých změn počasí. Lze ho přemisťovat, ale na druhou stranu také snadno zakotvit do země, aby se nepohnul ani při silnějším větru.

Uzpůsobte si jej podle svého

Jednou z výhod jsou boční strany altánu neboli tzv. bočnice. Ty mohou být napevno nebo lze přikoupit varianty na zip, které se dají snadno a rychle nasadit. Existují obměny bez oken či s okny pro zajištění dostatečného světla.  Altány mohou mít i spodní část, tzv. podlážku. Ta se dá časem dokoupit, a zajistí tím lepší stabilitu celé konstrukce. Navíc je to ideální řešení pro prašný nebo jinak problematický povrch.

Cena se odvíjí od toho, jak velký a nosný altán si vyberete. Mějte na paměti, že pokud si vyberete altán u osvědčeného prodejce, jedná se o kvalitní konstrukci, která vám bude v případě dobrého zacházení sloužit desítky let.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.