ovocné stromy

Proti korové nekróze lze u ovocných dřevin zasáhnout i teď

Spory houby Neonectria galligena mohou do pletiv stromů proniknout mnoha různými způsoby. Stačí jakékoliv poškození – mrazová trhlina, kůra narušená od nárazů krup, neošetřený řez… Ale i jizvy po opadu listí nebo sběru plodů.

Nejlépe se tomuto škůdci daří v oblastech, kde často prší, takže pokud bydlíte v podobné lokalitě, měli byste být obzvláště opatrní. Prohlédněte své ovocné stromy (zejména jabloně a třešně) a hledejte na nich jakékoliv známky houbové infekce. A jak se vlastně Neonectria galligena pozná?

Jak rozeznat Neonectria galligena

Na počátku je nějaké poranění, to už jsme si říkali. Strom ho začne vyplňovat kalusem a houba se zároveň s tím začne šířit. Nejdříve je její přítomnost patrná podle skvrn – kůra jev tomto místě jinak zbarvená a obvykle částečně propadlá. Později se začnou objevovat i červené rozmnožovací orgány houby, které mají tvar malých kuliček.

Jabloň

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ohroženy jsou stromy staré i mladé

Zatímco u mladých dřevin napadá houba rychle celý strom (a ten je poté nutné zpravidla zlikvidovat), u starší výsadby se obvykle omezuje jen na část větví nebo stromů a právě v této formě s ní lze účinně bojovat.

Napadené části odstraňte s maximální pečlivostí

Proti houbě Neonectria galligena je vhodné zasáhnout okamžitě, kdy ji v sadu zpozorujete Stačí si vybrat suchý a pokud možno bezmrazý den. Pečlivě ostříhejte všechny větve s viditelnými známkami infekce. Trpí-li tímtéž staré dřevo, můžete se místo toho pokusit veškerou infekci vyříznout a strom ošetřit sadařským balzámem, díky němuž se strom rychleji zotaví

A kam s napadenými větvemi? Co nejrychleji pryč ze zahrady! Houba Neonectria galligena totiž umí přežívat i na odumřelém dřevě, odkud se poté rychle šíří dál.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *