Prořezáváte stromy a keře? Jak vybrat nejen rukavice proti prořezu

Pracovní rukavice

Prořezání stromů a keřů je jakými jarním i podzimním evergreenem. Jak prořezávat stromy jsme vám již prozradili, a tak není od věci soustředit se také na ochranné pomůcky, které budete při této činnosti potřebovat. Tradičně se jedná o pracovní rukavice, jež jsou za tímto účelem vyráběné. O tradici ochrany rukou svědčí i zvěsti o tom, že se palčáky nosily už ve starověkém Římě a Řecku.

Základem je ochrana před mechanickými riziky

Chráněni byste měli v rukavicích být především před různými riziky mechanického charakteru. Tato rizika jsou přesněji specifikována v rámci normy ČSN EN 388. V normě jsou popsána celkem 3 druhy mechanických rizik, jedná se konkrétně o pořezání čepelí, propíchnutí a odření. Na všechny tři rizika se zaměříme v následujících řádcích. V každém případě je zapotřebí, aby rukavice podléhali této normě, respektive měly požadované vlastnosti.

Zamezení řezu čepelí

Rukavice se tradičně řežou proti směru. Tento úkon řeší kruhová čepel vykonávající pohyb s konkrétním zatížením. Samotnou rezistenci poznáte podle označení na škále od 1 až do 20. Existuje jinak celkem 5 tříd odolnosti vůči tomuto druhu poškození. Ta nejvyšší samozřejmě signalizuje minimální riziko, že by došlo k prořezání materiálu a případnému nepříjemnému zranění.

Rezistence vůči oděru

Veškeré rukavice jsou zkoušené tak, že se jejich povrch odírá specifickým skelným papírem. Jedná se o pohyb v určitých cyklech, při kterém ve finále dojde k prodření materiálu, z něhož je rukavice vyrobená. Rozlišují se celkem 4 třídy, a to podle počtu cyklů, jež je schopna rukavice absolvovat bez prodření. Cyklů může být od 100 až do 8000.

Odolnost vůči propíchnutí

Tato rezistence se určuje na základě síly, jež je zapotřebí k proniknutí jehly skrze daný materiál. Jehla ovšem není úplně nejtenčí. Rozlišují se celkem 4 třídy. Čm je třída vyšší, tím je rukavice odolnější.

Rukavice proti prořezu,Pracovní rukavice proti prořezu,Dětské pracovní rukavice proti prořezu,Rukavice s ochranou proti prořezu,Rukavice proti prořezu a propichu

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.