Kapradiny v interiéru: Jaké druhy volit?

Kapradina

Na světě máme až 10 tisíc druhů kapradin. V interiéru se však všechny druhy pěstovat nedají. V dnešním článku si tak představíme některé druhy kapradin, které naopak do bytu vhodné jsou, i přesto že nemáme vytápěný skleník nebo zimní zahradu.

Adiantum raddianum – netík Raddyho

Tento druh kapradiny pochází z tropických deštných lesů ve Střední a Jižní Americe. V přírodě dorůstá výška 60 cm, ale šlechtěné kultivary bývají většinou o něco menší. Olistění je velmi jemné, listy tenké a měkké. Tento druh má různé kultivary, které se liší odolností proti suchému vzduchu. Mezi nimi pak lze najít rostliny, kterým se daří i v paneláku při ústředním topení.  K pěstování pak bude potřeba jen substrát z rašeliny a kompostu.

Asplenium nidus- sleziník hnízdovitý

Jedná se o zvláštní druh pokojové cellisté kapradiny s dřevnatějším stonkem a protáhlými listy, připomínající svým uspořádáním hnízo. V přírodě tento druh roste na zemi i na stromech nebo na skalách nejčastěji v tropických částech Asie a tichomořských ostrovech. Tento druh se hojně pěstuje i v bytech, ale potřebuje poněkud vlhčí vzduch. Takže se hodí do straších zástaveb nebo místností, kde je alespoň zvlhčovač vzduchu. Jinak bývá napadán škůdci, jako jsou svilušky nebo červci.  Tento druh také nesnáší úplné přemokření, proto je dobré v květináči mít ze spodu minimálně jeden otvor, aby se voda v balu nezdržovala. Dále potřebuje humózní půdu se štěrkem a na dně drenážní vrstvu.

Adiantum hispidulum

Tato rostlina je asi nejvhodnější kapradinou pro pěstování v místnostech. Je to 30 cm vysoký druh netíku, pocházející z jižní Indie, tichomořských ostrovů a východní Afriky. Listy má dvakrát až třikrát zpeřené, paprsčité a hodně husté.  Naopak nejsou listy vůbec lesklé a hebké jako u ostatních kapradin.  Tato rostlina sice pochází z vlhkých oblastí, ale dobře zvládá i podmínky v našich bytech a ústřední topení.  Ke správnému pěstování potřebuje jen substrát z listovky, jemného štěrku a trochy mletého vápence.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.