Prořezání listů cuket: Pokud nechcete prales, určitě se vyplatí

Stříhání listů cuket

Která rostlina vám v létě plodila a plodí nejvíce? Odpověď mnohých by byla vcelku jednoznačná. Cuketa. Aby také ne. Jak rostlina nasadí na plody, vznikají nové a nové cukety. Některé rostlina neutáhne a uhnívají, nicméně většina neustále roste, a pokud je včas nesklidíte, vzniknou vám skutečně obří plody použitelné už spíše jen na placičky nebo pečení. Sbíráte-li mladé plodnice, pochutnáte si na nich třeba na grilu nebo v různých salátech. Recepty z cuket jsou takřka nekonečné.  Většina zahrádkářů ví, že cuketa roste prakticky sama a nijak výrazně se o ni nemusíte starat. Některé úkony jsou ale přece jenom důležité. Typické je třeba prořezání listů cuket.

Cuketu vypěstuje každý

Je přitom úplně jedno, jestli začnete pouze se semínky, nebo si koupíte sazenici. Ve druhém případě je třeba počkat s výsadbou ven až na teplejší počasí, mrazík by rostlinu zlikvidoval. Hodně důležitá je pro cuketu voda. Ostatně právě ona tvoří dominantní část plodů. Zalévat se ale nemusí každým dnem. Cuketa má solidní kořenový systém a chvilku bez vody vždy přečká. Přespřílišné zalévání může vést k hnilobě plodů.

Stříhání listů cuketZařezávání listů cuket: Foto Radek Štěpán

Prořezání cuket se vyplatí z několika důvodů

Přesně tak. Prostříhání cuket se řeší ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je maximální stínění rostlin. Vždyť cukety disponují poměrně velkými listy, které v případě většího vzrůstu dokážou zastínit poměrně solidní porci prostoru. Pokud je zastřihneme, slunce se dostane až k rostlině, což jí dodá další energii. Druhý důvod je ten, že samotné energie v rostlině nepůjde do listů, ale spíše do plodů, což pak bude patrné na jejich kvalitě. Samozřejmě také díky větší cirkulaci vzduchu předejdete vzniku padlí. To ale cukety často napadá. Nám se ještě nestalo, že by tomu tak za několik let nebylo.

Jak a kdy řešit prořezání cukety?

Listy se ustřihnou nebo seříznou těsně nad samotným stonkem. Ten se nesmí porušit. Odstranit je třeba listy, které jsou nejstarší. Končit byste měli u samotných plodů, kde několik listů vždy musí zůstat. A kdy prořezávat? V podstatě v průběhu celého léta. Začít byste měli v momentu, kdy je na rostlina zhruba 5 až 6 plodů. Cuketa je tedy vzrostlejší a prořezání jí pomůže.

Zdroje info: Autor, cestakbydleni.cz

Zařezávání listů cuket: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.