Pokojové rostliny do každé domácnosti – bude se jim dařit úplně všude

Pokojové květiny

Přemýšlíte nad tím, jakou pokojovou rostlinu si pořídit, aby se jí u vás zaručeně dařilo? Máme pro vás na výběr z několika osvědčených druhů – vyberte si ten svůj.

Léčivá aloe jako pokojovka

Nejčastěji se v našich domovech objevuje aloe pravá (Aloe vera, syn. Aloe barbadensis) nebo aloe stromovitá (Aloe arborescens). Všechny druhy aloe však při pěstování vyžadují hodně světla (přibližně 6 až 7 hodin nepřímého slunečního záření denně) a teplotní rozmezí mezi 12 a 27 °C. Nemají rády přemokření, proto vždy před dalším zavlažováním počkejte, až půda zcela vyschne. V zimě je tedy můžete zalévat jen každé 2 až 3 týdny.

Vše samozřejmě závisí na vlhkosti a teplotě ve vaší domácnosti. A jaký vliv má přítomnost aloe na naši psychiku? Působí prý proti tomu, aby se člověk úplně uzavřel do sebe. Podporuje kreativitu, zlepšuje náladu a pomůže i proti začínajícím depresím. Neustále se v domácnosti nebo v kanceláři hádáte? Aloe by vám od toho měla pomoci. Její listy navíc mají léčivé vlastnosti při nejrůznějších poraněních kůže, vnitřně působí na zažívání a imunitu.

Růže

Foto: Pixabay

Pokojová růže působí proti agresi

Růže (Rosa) obvykle pěstujeme venku. Ovšem dařit se jim bude i na parapetu. Má to však svá pravidla. Tyto drobné pokojové rostlinky s výškou většinou mezi 25 až 30 cm totiž vyžadují pravidelnou zálivku, ale zároveň nesnáší přemokření. Potřebují také doplňování živin a ochranu proti škůdcům, kteří je často trápí, ale pohled na nádherně kvetoucí a mnohdy i vonící růži za tu námahu rozhodně stojí.

Své minirůži také dopřejte dostatek světla. Několik hodin denně potřebuje dokonce přímé sluneční světlo. Pokud to není možné, nezbude vám než vsadit na komplexní umělé osvětlení. A pokud máte doma suchý vzduch, můžete jí vytvořit vhodnější prostředí prostřednictvím zvlhčovače umístěného v její blízkosti. A jak vám pomůže s psychikou? Především brání agresi a špatným náladám. Pomáhá také proti depresi.

Jak si vybrat svoji pokojovou rostlinu

Výše zmíněný výběr je jen takovým menším nástřelem, který vám má pomoci se v mnohdy složité nabídce obchodů s pokojovými rostlinami zorientovat. Nakonec si však vždy vyberte pokojovou rostlinu podle svých preferencí, vezměte v úvahu podmínky ve svém bytě i to, jak často se o ni zvládnete starat. Některé druhy totiž zanedbávání opravdu nesnášejí a přinesly by vám tak více starostí než radosti.

A jaké pokojové rostliny mají nejlepší vliv právě na vaši psychiku?

Zdroj: https://www.mroferto.cz/nejlepsi-pokojove-rostliny, https://m.instory.cz/hobby/4874-do-kazde-domacnosti-se-hodi-trochu-jine-pokojovky-poradime-jak-si-vybrat-ty-spravne.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)