Prodávané okurky v plastu: Lehce neekologické, ale logické řešení

Balené okurky

Nákup okurky v plastovém obalu je pro nás už jakousi samozřejmostí a většinou se nad tím nijak výrazně nepozastavíme. Najde se ale spousta prodejců, kteří okurky prodávají jen tak bez obalu. Okurku většinou prostě potřebujeme a bereme ji takovou, jaká je nám nabízena. Přesto není od věci se i nad tímto zdánlivým detailem zamyslet. Plastové oblek má docela logické vysvětlení. My se na něj zaměříme v tomto článku.

Plastový obal zajistí delší výdrž

Naprosto logická záležitost. Z okurky se pochopitelně při delším skladování vypařuje vlhkost. Prostě a jednoduše schne. Pokud se ale obalím plastem, vlhkost nemá kam unikat. Navíc nedochází k teplotnímu šoku. U klasické okurky tomu tak je, jelikož se dostane ke zpracování a na pulty, kde je zcela jiná teplota než při pěstování. Obecně se uvádí, že by okurka v plastovém obalu měla vydržet nějakých 14 dnů.

Balené okurkyOkurky v plastovém obalu: Foto Radek Štěpán

Ekologie zrovna nejásá, má to ovšem své ale

Nepochybně. Můžete si být jistí, že plasty, jimiž jsou okurky obaleny, obsahují celou řadu různých chemických látek. Okurky se většinou pěstují ve sklenících, jež vyžadují vyhřívání. To také nebývá vždy solární nebo z jiných obnovitelných zdrojů. Možná i proto okurky v plastech paradoxně až tolik nevadí, jelikož se díky jejich větší výdrží nemusí vypěstovat extrémní množství. Nejlepší okurky jsou z domácího pole. V zimě to ale jen tak nezvládneme.

Okurka

Nakrájená okurka: Foto Pixabay

Některá další zelenina a ovoce to zvládne i bez plastu

Jasně, vždyť se stačí podívat v supermarketu do sekce, kde se prodává ovoce a zelenina. Taková rajčata mající poměrně pevnou slupku žádný plast nepotřebují. Stejně tak můžeme hovořit i o ředkvičkách nebo paprikách. Z ovoce v plastu nalezneme zabalené snad jen pomelo. Jiné druhy ovoce také dokážou vydržet dlouhou dobu i bez plastového obalu.

Zdroje info: Autor, https://www.studenta.cz/life/okurky-v-plastovem-obalu-nejsou-tak-velky-ekologicky-prusvih/

Okurky v plastovém obalu: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.