Proč spávají psi ve tvaru klubíčka

Pes do klubíčka

Většina pejsků spává stočeně v klubíčku. Ostatně, takto občas strávíme noc i my lidé. Známe pouze dva důvody, proč takto psi spávají. Štěňátka spí ráda přitulená k sobě, což má svůj důvod. Občas tak spávají i dospělí pejsci. Pokud se chcete o vašich psích miláčcích a jejich spánku dozvědět mnohem více, doporučujeme si pozorně pročíst tento článek.

Nejobvyklejší spánkové polohy

Spousta odborníků, kteří se zaobírali spánkem a jeho vlivem na náš organismus, zjistila, jaké polohy jsou ty nejlepší. Jde zejména o ty, jež přispívají ke kvalitnímu spánku či uvolnění. Spoustu z nich jak pejsci, tak lidé milují, některé však mohou být i pro psí organismus špatné. Mezi ty nejoblíbenější polohy řadíme již zmíněnou polohu do tvaru klubíčka.

Spící pes

Foto: Pixabay

Podle čeho spávají v různých polohách, jsou to snad nějaké instinkty?

Dost možná polohu určuje to, v jaké poloze leželi ještě před tím, než se narodili. Tedy v matčině děloze. Tahle poloha je pro ně velmi příjemná a jsou na ni zvyklí. Spávají tak především tehdy, pokud spí na jiných, hlavně na cizích místech. Tím pádem je nutné pejskovi nechat dostatek prostoru či času zvyknout si na nové prostředí. Jakmile si zvyknou, budou spát spokojeně a klidně.

Udržují si tak tělesné teplo?

Jedním z důvodů, proč spávají v klubíčku, je to, že se pokouší udržet si tělesné teplo. Tohle jim zůstalo ještě z dob, kdy žili ve volné přírodě. Tam nebyli zvyklí na lidská obydlí či na lidi. Když už jsme u té přírody, tam spávali podobně jako nyní. To znamená, že si vyhrabali do země díru a následně si do ní lehli. Aby to bylo ještě přesnější, stočili se do klubka. Ušetří tak v noci sami sobě spoustu tepla. To však není vše, chrání si při spánku i svoje orgány.

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/zvirata/proc-se-psi-staceji-do-klubicka-30000426.html
https://hobby.instory.cz/mazlicci/4235-co-o-vasem-psovi-prozradi-jeho-spaci-pozice.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.