Na mláďata v lese se nesahá: Přesto je mnozí takto zabijí

Koloušek

Už na základní škole se neustále opakuje fakt, že by se na mláďata různých lesních zvířat nemělo v žádném případě sahat. Realita je ale bohužel poměrně často odlišná. Lidé si myslí, že mláďatům nejvíce pomohou tak, že je nějakým způsobem oblečenou, zabalí do deky a podobně. Díky tomu by jim neměla být zima. Ve skutečnosti ale takto přinášíme sotva narozeným tvorům smrt.

Malý srnec naši pomoc nepotřebuje

Mnohdy už se stalo, že lidé našli mladého srnce, který vypadal tak, že je mu velká zima. Zabalili ho do deky a mysleli si, že mu pomohou. Nestalo se tak. I při další pomoci má zvíře velmi malou šanci na přežití. Musí se pro něj sehnat náhradní mateřské mléko, což není vůbec jednoduché. I když se tak stane, stejně je pravděpodobnost jeho přežití minimální. Stres, stesk a mnoho dalších faktorů zvíře v podstatě zabijí.

Koloušek a matka

Foto: Pixabay

Matka potomka prostě odmítne

Ať už se v přírodě dotknete čehokoli mladého, co má chlupatou srst, můžete si být jistí, že matka takovéhoto mláděte svého potomka odmítne. To nemá šanci přežít. když uvidíte nějaké mládě, rozhodně odstupte, pomalu a tiše se vzdalte. Matka zvířete bude navíc jistě někde poblíž. Bojí se mládě vyzvednout pouze kvůli vaší přítomnosti.

Zkontrolujte situaci třeba za hodinu

Na místo se můžete opět vydat po čase, třeba za hodinu. Můžete si být jistí, že mládě bude pryč. Kde? Přece v bezpečí u své mámy.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.