Slunéčko sedmitečné

Proč se vyplatí hýčkat si slunéčko sedmitečné

Když se řekne zahradní pomocník ze zvířecí říše, co se vám vybaví? Ano, nejspíše slunečko sedmitečné. Vždyť všichni si pamatujeme na chvilky, kdy jsme měli jedno z nich v ruce a ptali se ho, jestli do nebíčka, nebo do peklíčka. Kam jste se dostali, se ptát nebudeme. Zaměříme se na jeho užitečné vlastnosti a případně také na nasazení komerčně produkovaných druhů sluneček. I ta se poměrně hojně vyskytují.

Slunéčko sedmitečné se představuje

Coccinella septempunctata, jak je slunéčko sedmitečné označováno, je nejběžnějším slunéčkem vyskytujícím se v Evropě. Jedná se o typický hmyz patřící do kmene členovců. Označováno je také často jako beruška. Pozná ji v podstatě každý podle charakteristických krovek majících typickou červenou barvu. Na každé krovce jsou celkem 3 černé tečky a jedna společná. Ostatně i proto onen název sedmitečné. Poměrně zajímavý je životní cyklu slunéček. Samička klade vajíčka nyní na jaře, a to ze spodní strany listů, případně do štěrbin na nich. Zhruba po jednom týdnu se líhnou larvy. Po nějakých 30 až 60 dnech se zakuklí a do 2 týdnů se pak vylíhnou slunéčka. Jsou typická poměrně sytými barvami. Následně slunéčko přezimuje, ve druhém roce se rozmnoží a poté v létě ukončí svoji životní pouť. Mladá slunéčka od těch žijících druhým rokem poznáme dle odstínu barvy. Jsou evidentně světlejší.

Slunéčko sedmitečné

Jak slunéčko dokáže pomáhat?

Především ve stádiu larvy. Pokud se larvy slunéček nacházejí v místě, kde jsou mšice, máte vyhráno. Dokážou je totiž velmi úspěšně likvidovat stejně jako třeba červce. Bez problémů ale pozřou i svilušky, jež také dokážou solidně škodit. Jen pro zajímavost. Jedna larva slunéčka sedmitečného je schopna v průběhu svého vývoje zlikvidovat okolo 600 mšic!

Slunéčko sedmitečné

Komerčně produkované slunéčko australské

Mnohdy se přímo do skleníků aplikují slunečka právě za účelem biologické likvidace mšic a jiných organismů. Jedná se hlavně o slunéčko australské označované jako Cryptolaemus montrouzier. Jinak existuje i slunéčko východní, které se dostává bohužel do volné přírody a likviduje tradiční druhy slunéček.

Slunéčko východníSlunéčko asijské

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *