Proč sbírat heřmánek? Pomůže s mnoha neduhy

heřmánek

Jedna z nejuniverzálnějších bylin vhodná pro vnitřní i vnější užití. Poradíme vám, na co vše můžete heřmánek použít. Prozradíme také to, kdy a jak ho správně sbírat. Heřmánek pomůže nejen vám, ale i vašemu čtyřnohému chlupatému parťákovi. Jak? Dozvíte se vše v článku.

Zaujme květy, které příjemně voní. Je léčivkou, která má univerzální a velmi pestré využití. Prakticky neexistuje oblast lidové medicíny, kde by se tato léčivka neuplatnila. Heřmánek můžete nasbírat v přírodě. Roste podél cest, jako plevel v obilných polích, na rumištích a úhorech, na loukách. Můžete ho také pěstovat na zahradě nebo v květináči na balkoně či terase.

Kdy a jak sbírat

Aby vše mělo smysl, je třeba vědět, kdy se vydat na sběr této léčivky s mnohostranným využitím. Období sběru je od černa do konce září. Na sběr se vypravte ideálně kolem desáté hodiny dopolední. Sbírejte pouze nepřezrálé květy, tj. okvětní lístky nesmí být svěšené směrem k zemi. Květy i s kouskem stopky dlouhé do 2 cm opatrně ustřihněte nebo utrhněte. Heřmánek pravý ve volné přírodě poznáte tak, že když rozříznete podélně žlutý střed květu, měl by být dutý a pokud je lůžko plné, půjde s největší pravděpodobností o rostlinu jménem rmenec sličný – rmen.

Pomocník při mnoha problémech

Heřmánek má pozitivní vliv na naši imunitu, rovněž tak uvolňuje křeče, mírní stres či zvyšuje pocení. Zevně ho můžete použít jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích či bolestech zubů, jako oční obklad při zánětu spojivek, jatečného zrna, kožních problémech i při hemeroidech, zánětu prsní žlázy. Koupel je účinná při nadměrném pocení nohou. Tuto léčivku můžete i inhalovat při rýmě a nachlazení.

Blahodárný účinek má pití heřmánkového čaje, který má pozitivní vliv na nervovou soustavu, zklidňuje, mírní stres. Stejně tak působí při nachlazení.

léčivka

Foto: Pixabay

Heřmánek pomáhá i psům

Heřmánek je prospěšný i pro psy. Pomůže při nachlazení. Můžete udělat heřmánkový čaj vašemu psímu parťákovi. Pokud by měl problém ho vypít, namočte mu do toho piškoty. Odvar z heřmánku pomůže i při problémech s očima, jako je zánět spojivek, ječné zrno. Stačí namočit vatový tampon do odvaru a jemně otřít oční okolí. Odvarem můžete také potírat špatně se hojící rány.

Zdroj: iprima.cz, pestik.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

Náhledové foto: Pixabay