Proč jsou okurky hořké: Důvodů je hned několik

Okurky

Znáte to. Těšíte se, až se zakousnete do skvělé šťavnaté okurky, a když se do jedné z nich s chutí zakousnete, zjistíte, že je až nechutně hořká. Bohužel nic zvláštního. U okurek pěstovaných na zahrádce poměrně běžná záležitost. Možná i proto, že původně byly hořké prakticky všechny druhy okurek. Jaký je vlastně důvod oné nepříjemné hořkosti a co za ní stojí? Na to se zaměříme v následujících řádcích.

Za vším stojí cucurbitaceiny

Zní to až neuvěřitelně, ale nehořké okurky byly vypěstovány až v 60. letech minulého století. Předtím byly fakticky všechny odrůdy hořké, za což mohly cucurbitaceiny. Ty jsou v současnosti obsažené v rostlinách okurek také, nicméně ne v plodech, případně jen minimálně.

Co stojí za vznikem cucurbitaceinů?

Zmiňované látky vznikají hlavně kvůli tomu, že je samotná rostliny vystavena stresovým stavům. Jde o jakýsi obranný mechanismus okurky. O jaké stresové situace se může jednat? Především jde o:

  • vysoké rozdíly mezi denními a nočními teplotami,
  • nevyrovnanou zálivku,
  • křížení s jinými tykvemi,
  • neodborně pojaté pěstování z vlastních semen,
  • přezrálé plody okurek.

Jsou cucurbitaceiny jedovaté?

Okolo těchto látek kolují mnohé mýty a polopravdy. Prakticky existují dva tábory, které se těchto látek skrývající se nejenom v okurkách, ale i různých jiných tykvích, týkají. První hovoří o tom, že jsou cucurbitaceiny zdraví prospěšné, dokonce prý pomáhají proti rakovině. Druhý tábor ale mluví o jejich jedovatosti. Tak jako tak se hořké okurky nekonzumují už jen kvůli nepříjemné chuti. Ideální je samozřejmě nejprve okurku ochutnat od kraje. Mnohé jsou hořké právě jenom v samotné špičce, jinak je běžný plod vyznačující se tradiční lahodnou chutí. Prostě tedy jednoduše ochutnáte a budete vidět, jak se věci mají.

Okurky: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.