Přišel čas vertikutace trávníku: Vyvarujte se největších chyb

Vertikutace trávníku

Teploty jdou nahoru a vyrazit na zahrádku je pro spousta z nás jakousi povinností. Určitě se ale nepůjdeme jenom kochat. Práce je po zimě opět spousta. Když pomineme základní pořádky a ořezání větví ovocných stromů, měli bychom se zaměřit na trávník. Ten si po zimě zaslouží adekvátní péči. Začít bychom měli jeho dokonalým provzdušněním. Vertikutace trávníku je na jaře jakousi povinností. Mnozí ji ale spíše podcení a trávníku uškodí. Dělají chyby, které jsou zbytečné. Jaké? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Nesprávně zvolená doba pro vertikutaci

Mnozí lidé už se nemohou dočkat a vertikutují v momentu, kdy je podklad ještě velmi tvrdý a mnohdy zmrzlý. Výsledkem je nejen otupené ostří vertikutátoru, ale také nedostatečně odstraněný mech a obnažená zemina. trávníku se pak dařit rozhodně nebude.

Vertikutace trávníkuFoto: Radek Štěpán

Vertikutace v jednom směru

Jestliže jezdíte s vertikutátorem pouze jedním směrem, můžete si být jistí tím, že mech ani plst neodstraníte dostatečně. Ideální je jezdit kolmo k prvotnímu směru. Dostanete tak z trávníku všechno, co tam nepatří. U hodně zanedbaných trávníků se vyplatí jezdit ještě úhlopříčným směrem.

Na malé plochy nepotřebujete vertikutátor

Přesně tak, postačí vám pouze obyčejné vertikutační hrábě. Právě jimi bez potíží dostanete mech z trávníku stejně jako nepříjemnou plsť, jež brání trávě v růstu.

Vertikutace trávníkuFoto: Radek Štěpán

Ústrojí s drátky trávník jen vyčesává

Koupili jste si vertikutátor, který disponuje pouze hlavicí s drátky. ty slouží k finálnímu vyčesávání trávníku, nikoli k pořádné vertikutaci. Plsť v případě práce s takovýmto zařízením v trávníku nadále zůstává.

Nesprávná hloubka vertikutace

Pokud je prořez trávníku příliš hluboký, poškodíte ho. V opačném případě je zase vertikutace trávníku nedostatečná a zbytečná.

Sečení trávníku před vertikutací je zbytečnost

Pozor na tento mýtus. Ideální je nechat trávník proschnout, následně ho pořádně posekat. Pak se teprve můžete vydat na trávník s vertikutátorem. ten bude velmi efektivně odstraňovat jak plsť, tak i mech a odumřelou trávu.

Přihnojení po vertikutaci jako samozřejmost

Přesně tak, zapomenout na kvalitní přihnojení trávníku po vertikutaci by bylo velkou chybou. proto si vezměte kvalitní hnojivo a pomocí vozíku jej rovnoměrně rozházejte po trávníku.

Zdroje info: magazinzahrada.cz, nasdum.eu, chatar-chalupar.cz, vlastní zkušenosti autora

 Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.