Připravte si pesto z lichořeřišnice, kombinuje v sobě sladkost i kyselost

Hledáte zajímavou chuť do své kuchyně? Pak vsaďte pesto z lichořeřišnice. Dokáže zaujmout pestrou paletou chutí, a navíc je jeho příprava doopravdy snadná.

Jak si vlastně připravit lichořeřišnicové pesto

Roste vám na zahradě lichořeřišnici? Pak už nebudete potřebovat skoro nic jiného. Volte lichořeřišnici větší (Trophaeolus major). Ta má jedlé listy, květy i stonky a chutnají opravdu dobře. Navíc nemusíte mezi těmito částmi vybírat, pesto lze připravit úplně ze všech.

Potřebovat budete ještě sezamovou pastu

Pokud byste pátrali po tom, která ingredience se do pesta z lichořeřišnice hodí nejvíce, byla by to určitě sezamová pasta, kterou můžete v obchodech sehnat i pod názvem tahini. K chuti lichořeřišnicových listů se hodí přímo skvěle. A jak na přípravu samotného pesta?

Foto: Pixabay

Natrhejte přibližně hrst natě z této bylinky. Poté ji důkladně omyjte a přeberte. Neměly by v ní zůstat žádné odkvetlé květy (čerstvé nevadí), okousané listy, povadlá nať a samozřejmě ani příliš tvrdé nebo dokonce dřevnaté části. Nakonec nať nasekejte na menší části.

Vše dejte do mixéru a máte skoro hotovo

Poté nasekanou lichořeřišnici vložte do mixéru a přidejte sezamovou pastu. Přidávejte ji tak dlouho, dokud nebude mít pesto požadovanou konzistenci. Poté ho už stačí jen dochutit. Bohatě vám k tomu postačí sůl a trocha citronové šťávy. A co si s pestem počít nyní?

Naplňte ho do čistých sklenic a uložte zavíčkované do lednice. Vydrží vám tady asi tři týdny, pokud ho budete nabírat vždy čistou lžící. Pro delší výdrž lze samozřejmě pesto i zavařit. V takovém případě mu bude stačit 70 °C po dobu nejméně deseti minut. Zvládnete ho tedy zavařit třeba i v myčce na nádobí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.kytkykjidlu.cz/recepty-z-jedlych-kytek/pesto-z-lichorerisnice/, https://www.provonenyden.cz/lichorerisnicove-pesto/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)