Příprava jezírka na zimní období

Koupací jezírko

Ačkoliv se to nezdá, podzim klepe na dveře a ani se nenadějeme a venkovní teploty nám klesnou pod bod mrazu. Neponechejme nic náhodě a již v podzimním počasí přistupme k údržbě jezírka. Jak na ni? Více v článku.

V prvé řadě bychom měli průběžně sbírat spadané listí. Takové listí nám ve vodě tleje a produkuje hnilobné plyny. Pomocníkem pro sběr nečistot z hladiny je určitě skimmerskimmer (hladinový čistič). Avšak v době velkého spádu listí bude vhodnější použít krycí síť, která nám velké nečistoty zachytí a my jednou za čas sít vyčistíme.

Vhodné je při zazimování jezírkazazimování jezírka také uschovat různé dekorace v okolí zahradního jezírka. Jistě nechceme, aby nám je poškodil mráz.

Zazimování techniky zahradního jezírka

Zde je třeba brát v potaz  nezámrznou hloubku jezírka, která je nejméně 80 cm. Jestliže je však Vaše čerpadločerpadlo umístěno výše, než je požadovaná hloubka, čerpadlo na zimu vyndejte. Je třeba odpojit všechny hadice, zbavit je zbytků vody. Také z čerpadla, pomocí odpojené vypouštěcí zátky, je třeba vypustit vodu. Poté čerpadlo umístíte na suché místo.

Filtr musíte uskladnit

Další technikou je filtr, který musíme také na zimu uskladnit. Taktéž je třeba vypustit  veškerou vodu, ponecháme otevřené odkalovací „šoupátka“ a nejlépe uskladníme do tepla. Houby a filtrační vložky propláchneme vodou.

UV lampa může popraskat

Součástí jezírkového systému je také UV lampa, na kterou je třeba v zimním období  myslet. I zde existuje riziko, v případě poklesu teploty pod 0ºC,  popraskání.

Také všechny hadice odpojíme, zbavíme vody a uskladníme na suchém teplém místě, aby neztratily svou pružnost.

Zahradní jezírko

Foto: Se svolením e-shop-jezirka.cz

Nezamrzající otvor

Jestliže ponecháváme ryby v jezírku, musíme pamatovat na na otvor v ledové ploše, jelikož ryby v jezírku produkují plyny a ty musí mít možnost volně v jezírka unikat. Otvor nám slouží také k přísunu kyslíku. Dobrou pomůckou v tomto případě je plovák vyrobený z odolného polystyrenu, který nám zabezpečuje nezamrzající otvor v ledu.

Jestliže ponecháváme v jezírku v nezámrzné hloubce čerpadlo, je možno na něj napojit malou fontánku, která nám v létě poslouží stejně jako v zimě. V zimě nám na povrch čerpá vodu a tím zabraňuje zamrznutí hladiny.

V zimě je třeba jezírko pravidelně kontrolovat a v případě vzniklých nežádoucích situací, je třeba tyto neprodleně řešit.

Zdroje info: zahradkarskaporadna.cz, rostlinna-akvaria.cz, jezirka-koupaci.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.