Přidání zeminy do kompostu zlepšuje kvalitu kompostu

Kompost

Do kompostu se obvykle přidávají různé složky rostlinného původu. Dbát bychom měli zejména na správný poměr zelených a hnědých složek. Jedině tak se totiž vytvoří kompost té nejlepší struktury, který se dá využít mnoha různými způsoby. Takto vzniklá směs obsahuje celou spoustu živin a navíc je skvělým způsobem, jak spotřebovat zbytky z kuchyně. Můžete ale do kompostu přidat i zeminu? A proč byste to měli dělat?

Zemina do kompostu

Zahradníci se rozdělují do dvou táborů: jedni tvrdí, že přidávat půdu (zeminu) do kompostu je zbytečné a nemá to žádný význam. Zbylí zase tvrdí, že zemina může pomoci zvýšit počet mikroorganismů v kompostu, což pomáhá urychlit proces rozkladu. Zemina se navíc může stát složkou, která vyplní prostory v kompostu. Pravdu mají obě dvě strany. Zeminu můžeme za určitých okolností přidávat do kompostu, v některých případech je to ale nevhodné.

Kompost

Foto: Pixabay

Podmínky přidání zeminy do kompostu

Pokud chcete do kompostu přidat zeminu, měli byste ji předem prosít a smíchat s jinými materiály. Zemina v kompostu skutečně může zapůsobit jako aktivátor či očkovací činidlo, je ale zapotřebí ji přidat v omezeném množství. Rozhodně nesmí v kompostu převažovat, protože její proces rozkladu je dlouhý. Výhodou zeminy v kompostu je to, že neutralizuje pachy. Pokud zeminou posypeme horní část kompostu, můžeme se zbavit nepříjemných mušek hodujících na složkách kompostu.

Druh zeminy do kompostu

Zeminou rozumíme hlínu, písek ad. To, který typ nakonec použijeme, bude záviset na tom, čeho chcete dosáhnout jejím přidáním do kompostu.

  • Hlína je směs půdy s pískem, jílem a blátem. Pokud ji přidáte do kompostu, můžete si pomoci s jeho provzdušňováním, či zlepšením odvodnění. Do kompostu je nejlepší ze všech druhů zeminy.
  • Jíl obsahuje více živin než písek, ale méně než hlína.
  • Další druhy zeminy: pokud přidáte i jiné druhy zeminy, není to na škodu. Jen si pohlídejte, aby se v ní nenacházelo příliš velké množství kamenů, oblázků či dokonce umělých přísad. Ty by mohly zabít prospěšné bakterie v kompostu. Nepoužívejte zeminu z polí, u kterých nevíte, jaké chemikálie na ně byly použity.

Množství zeminy do kompostu

Kompostování je v podstatě přeměna organických materiálů na půdu bohatou na živiny. Tento proces trvá až jeden měsíc (v závislosti na použitých materiálech). Chcete-li přidat zeminu do kompostu, řiďte se obecným pravidlem: je-li vaším cílem zbavit se hmyzu z kompostu nebo se zbavit nežádoucího zápachu, přidejte na jeho povrch asi 5 cm vrstvu zeminy. Přidat byste ale neměli více, než 10 % objemu kompostu.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/vse-o-kompostovani.html

https://flourishingplants.com/adding-soil-to-compost/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!