Přichází další sklizeň špenátu: Co s ním?

Špenát

Milujete špenát? Aby ne, už i Pepek námořník z něj čerpal neskutečnou sílu. Realita je sice poněkud odlišná, nicméně listový špenát obsahuje velké množství lidskému organismu prospěšných látek, a tak není od věci vysadit si jej i na zahrádce. My se v následujících řádcích nebudeme věnovat konkrétně pěstování špenátu, ale jeho uskladnění a kuchyňskému využití.

Mrazení špenátu

Zřejmě největší klasiku. Zmrazení špenátu je velmi jednoduché. První alternativou je pouze omytí lístku a následné hluboké zamrazení v plastových sáčcích nebo dózách. Mnozí lidé spíše nejprve špenát blanšírují, tedy spaří horkou vodou, a potom až zamrazují. Údajně tak zůstane v zelenině více vitamínů. Spaření je velmi jednoduché a fakticky nic se do špenátu nemíchá. Jen zamrazujte v dózách či sáčcích tolik špenátu, kolik jej dokážete jednorázově spotřebovat. Následné opětovné mražení se už nedoporučuje.

Špenát

Jednoduchý špenát na másle s cibulkou a česnekem

Neexistuje nic jednoduššího. Špenátové listy dokonale omyjete a následně rozpálíte na pánvi máslo. Na něm orestujete cibulku do zlatova a poté přidáte špenát. Směs stoprocentně také osolte. Duste doměkka. Poté nechte odstát a v případě potřeby zamrazte. Špenát takto lze použít v podstatě kdykoli v průběhu zimních měsíců. Budete mít fakticky základ pro mnoho jídel, případně si dáte špenát jen takto třeba s čerstvými bramborami.

Vynikající špenátový salát

Udělat si lehký špenátový salát rozhodně stojí za to. Jak na něj?

Budeme potřebovat:

  • čerstvé špenátové listy,
  • vařená vejce,
  • aromatický sýr,
  • žampiony,
  • máslo,
  • sůl,
  • šťáva z čerstvého citronu,
  • zálivka dle vlastní chuti.

Jak na to?

Špenát dokonale vysušíme. Zatím osmahneme žampiony na plátku másla. Zakápneme citronovou šťávou. Na mísu si nachystáme špenát, na něj navrstvíme žampiony, vrstvu sýra a opět špenát. Takto vrstvíme dál a máme vynikající lehký špenát třeba ke skvělému vínu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.