Při správné výživě vykvete tlustice i třikrát za rok

Tlustice

Máte doma pokojové rostliny? Pokud ano, pak mezi nimi jistě nechybí ani stálice, kterou je bezesporu tlustice. Ta je mnohdy označována jako strom peněz. Na Slovensku se jí říká tučnolist. Není se moc čemu divit, vždyť listy tlustice jsou skutečně poměrně silné. Často se tlusticí setkáváme jako s rostlinou, která uchvátí právě listy a na kvetení se až tak pěstitelé nesoustředí. Při správné výživě přitom dokáže kvést až třikrát do roka. Jak na ni? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Oblíbená rostlina pro začátečníky

Crassula, jak je tlustice latinsky označována, je u nás velmi oblíbenou rostlinou. Vždyť fakticky nic nepotřebuje a s oblibou si ji pořizují i lidé, kteří nemají s pěstováním pokojových rostlin vůbec žádné zkušenosti. Na druhou stranu ji lze také velmi jednoduše rozmnožovat, a to listy nebo řízky, které se pouze umístí do zeminy. Tlustice většinou bez problémů vyroste a bude vám dlouhodobě dělat radost. Co tedy udělat pro její častější kvetení?

Tlustice

Tlustice: Foto Pixabay

Výluh z dřevěného popela

Není nic jednoduššího. Stačí nasbírat do kbelíku dřevěný popel a následně ho zalít horkou vodou. Poté by měla směs luhovat cca 24 hodin. Rostlin se následně výluhem zalévá ke kořenům.

Správné zazimování jako základ

Úspěšnost kvetení se odvíjí také od vhodného zazimování tlustice. Pokud ne, pak počítejte s tím, že nebude mít dostatek energie k tomu, aby vykvetla. V průběhu zimy je zapotřebí přemístit tlustici na světlé místo. Světlo by tady mělo být co možná nejdéle. Důležitá je ovšem také okolní teplota, jež by se měla pohybovat mezi 10 až 15 stupni Celsia. Právě při ní bude mít tlustice nejvíce energie k nasazování do květu. Důležité je včasné zazimování. Do interiéru musí již na počátku září. Nízké teploty ji dokážou zničit.

Minimální či žádná zálivka

Pozor na zálivku, určitě to nepřehánějte. Tlustici stačí minimum vody, případně žádná. Vždyť se řadí mezi sukulenty. Vláhu umí shromáždit přímo ve svých listech. Nepřihnojujte ji v průběhu zimy.

Tlustice

Tlustice: Foto Pixabay

Nejčastěji kvete na jaře a v létě

Potěšit vás květy při správné péči ale může klidně i v zimě. Jestliže mu dopřejete zmiňované podmínky a speciální zálivku z popela, měla by rostlina kvést třikrát ročně.

Tlustice: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.