Hřebíček je možné použít na spoustu způsobů

Hřebíček

Hřebíček je koření, které všichni známe. Nádherně voní a je součástí spousty jídel, které nádherně provoní. Nemusíme jej ale používat pouze na vaření. Hřebíček je totiž všestranná surovina, která má v domácnosti univerzální použití. Hřebíček je plodem rostliny známé jako hřebíčkovec vonný (Flos caryophylli aromatici). Už dříve si ho lidé vážili nejen pro aromatickou vůni, ale také pro léčivé účinky.

Léčivé účinky hřebíčku

Hřebíček má antibakteriální účinky a posiluje imunitu. Můžeme jej použít také jako desinfekci. Účinný je také pro tlumení bolesti. Je vhodnou součástí detoxikace organismu, protože ho pročišťuje. Navíc je močopudný a podporuje látkovou výměnu. Pomáhá ale také při problémech s dýchacím ústrojím – při rýmě a nachlazení, zánětech dýchací soustavy. Poradí si taktéž se záněty, nevolností i bolestmi kloubů. Kromě toho se používá taktéž jako afrodiziakum.

Koření

Koření: Zdroj obrázku Pixabay.com

Tinktura proti bolesti

Pro výše uvedené zdravotní výhody je tedy vhodné mít hřebíček vždycky po ruce. A k tomu se hodí tinktura. Naberte si plnou hrst hřebíčku a smíchejte ho s 500 ml silného alkoholu. Takto nechte na tmavém místě po dobu několika týdnů. Poté sceďte přes plátýnko do tmavých lahviček. Užívejte po kapkách, například proti bolesti zubů a dásní nebo jako dezinfekci.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej je dostupný ve speciálních prodejnách. Můžete si jím masírovat bolestivé svaly nebo si jím natřete bolavé klouby a nateklá místa. Bolest by měla ustoupit v průběhu několika dnů.

Repelent

Pokud vás v létě otravuje otravné bzučení hmyzu, pak můžete použít hřebíček k jeho odpuzení. Hřebíček je totiž natolik aromatický, že ho hmyz příliš nemusí. Dejte několik hřebíčků do misky s vodou a postavte ji do otevřeného okna nebo ke dveřím. Hmyz se vám začne vyhýbat.

Hřebíček: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!