Při bolesti bradavek během kojení pomůže bylinka, do které bychom to nikdy neřekli

Kojení dítěte rozhodně není snadný úkol. Popraskané a bolavé bradavky jsou toho důkazem. Ovšem i když může být někdy bolestivost opravdu velká, rozhodně není na místě se ihned vzdávat. Naopak. Stačí si osvojit techniky, které vám s tímto nepříjemným problémem pomohou. A také si do zásoby připravte jednu účinnou bylinku.

Proč bradavky praskají a bolí?

Ihned po porodu jsou bradavky vlivem hormonů extrémně citlivé a oteklé. I pouhé doteky mnohdy způsobují bolest, kterou je těžké snést. Hormony však nejsou tou hlavní příčinou, ta spočívá v nevhodné technice kojení. Dítě totiž musí sát mléko tak, že uchopí celý dvorec a nikoli jen bradavku.

Jak si s bolestí poradit

Nejlepší je prsa často větrat a vždy po kojení namazat mateřským mlékem (na pokožku působí baktericidně). Chcete-li urychlit proces hojení, můžete použít i speciální masti určené na popraskané bradavky nebo vsadit na silikonové kloboučky s přívodem vzduchu. A jak fungují? Jednoduše brání kontaktu postižené bradavky s vlhkostí, což omezuje růst bakterií a další komplikace.

Foto: Pixabay

Vsaďte na odvary z měsíčku

Nošení kloboučku ovšem obvykle není nijak zvlášť pohodlné a masti se zase musí před každým kojením dobře omýt, což může být velmi obtěžující (navíc mnohdy váš stav zhorší i kontakt s vodou. Pomoci vám může měsíček lékařský (Calendula officinalis). Stačí si připravit odvar a bradavky s ním omývat po každém kojení. A není třeba ho odstraňovat, miminku nijak nevadí a alergické reakce na něj bývají jen vzácné. Tím se značně liší od heřmánku pravého (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita), který se pro tyto účely spíše nedoporučuje.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.enfamil.pl/blogs/dolegliwosci-w-ciazy/bol-sutkow-sprawdz-co-moze-byc-przyczyna, https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/bol-podczas-karmienia-piersia-jak-radzic-sobie-z-bolacymi-sutkami-aa-YuiH-mZ8e-xz7p.html

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)