Vypichování sazenic: jak to udělat, abychom získali životaschopné sazenice

Sazenice

Některá semínka jsou příliš drobná na to, abychom je vysazovali po jednom, nebo je jejich klíčení natolik problematické, že se nevyplácí sadit je po jednom. V takovém případě sadíme několik semínek na jednom místě a vypichujeme je až tehdy, co vzrostou. Kdybychom je nechali růst příliš hustě, neměli by příliš prostoru k růstu a soupeřili by o živiny obsažené v půdě.

Kdy je čas k vypichování?

Rostliny vypichujeme tehdy, když se jim vytvoří první pár pravých listů (to je první sada listů, které se podobají listům mateřské rostliny). Pro vypichování můžete použít obyčejnou tužku, ostrou špejli nebo speciální pikýrovací kolík (pikýrování = vypichování). Připravte si také nádoby, do kterých budete rostliny přepichovat. Jedna nádoba by měla být pouze pro jeden druh rostlin. Na spodní vrstvu nádoby dáme drenážní vrstvu (malé kamínky, keramzit, štěrk), které zajistí lepší odtok vody. To je dobré z toho důvodu, že tím snížíme riziko uhnívání kořenů. Poté už nádobu můžete až po okraj naplnit univerzální zahradnickou zeminou.

Sazenice

Foto: Pixabay

Jak na vypichování?

V truhlíku zarovnejte zeminu tak, aby byla rovná. Jemně ji utlačte a pomocí pravítka nebo pevné podložky naznačte řádky. Můžete si připravit také důlky – a to s pomocí tužky, špejle nebo pikýrovacího kolíku. Mladé sazeničky odebíráme vždy po trsech a nikoli po jedné, abychom je co nejméně poškodili. Když už musíte, vytahujte sazenici za listy, protože ty je možné nahradit – na rozdíl od stonku. Trs rostlin si položte na rovný povrch a poté je můžete začít oddělovat od sebe. Ideální je dělat to opět jedním z nástrojů, které k vypichování používáte (kolík, špejle, tužka).

Přesazení do nádoby

Jakmile jednotlivé rostlinky od sebe oddělíte, můžete je začít vkládat do děr, které jste si v truhlíku připravili. Sadíme je tak, aby povrch zeminy sahal téměř k nejnižším listům. Díky tomu budou bezpečně držet na místě. Zeminu okolo sazenice jemně přitlačte. Poté je dobré sazeničky zavlažit. Pokud byste nalili vodu přímo z konve, mohlo by dojít k „utopení“ některých sazeniček. Ideální je postříkat je vodou v rozprašovači. Sazeničkám se nejlépe bude dařit na okenním parapetu, kde je dostatek světla – zde se nebudou muset vytahovat.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-transplant-seedlings/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!